logo

१८ हजार भन्दा बढि नेपाली एजेन्टले र को मासिक तलब खान्छन्

संबाददाता

Loading…

 

सज्जन कुमार सिँह

भाद्र २१
र बारे लामो समय देखि अध्ययन गरिरहेका लेखक तथा वुद्धिजिवी डा शास्त्रदत्त पन्तले नेपालमा भारतिय र को ऐजेन्टका रुपमा मासिक तलब खाएर काम गर्ने १८ हजार भन्दा बढि रहेको बताएका छन् । १०० भन्दा बढि पुस्तक लेखेका र विशेष गरेर भारतिय खुुफिया एजेन्सी र भारत निति कै विषयमा , ८, वटा पुस्तक लेखिसकेका पन्तले यो खुलासा गरेका हुन् ।
एपिवन टेलिभिजनको एक अन्तवार्तामा डा. पन्तले नेपालका अधिकास नेता तथा उच्च तहका व्यक्ति नै लामो समयदेखि र को तलब खाने तर चर्को रास्टवादी कुरा गर्ने गरेको खुलासा गरेका हुन् । तर त्यी कोको हुन् भन्ने बारे उनले भन्न चाहेनन् । केहि दिन अघि नेपाली सेनाले सर्वाजनिक गरेको र को एजेन्ट लिस्ट देशका प्रधानमन्त्री देखि नेपाली कलाकार साहित्यकार सम्म संलग्न भएका कुराले सबैलाइ चकित पारेको थियो ।भारतका खुविया एजेन्सीले छिमेकिलाइ कहिल्यै राम्रो बनाउन चाहेन तर आफूले जसरी पनि भारत रास्टको लािग फाइदा पुराउने भूमिका खेल्यो । उसले सधै भारतिय हितलाइ मुख्य आधार बनाएर छिमेकि देखि विश्वका अनेकौ व्यक्तिलाइ प्रयोग गर्ने र बबन्डर मच्चाउने भित्री जाल बुन्छ । यहि र कै भित्रि रणनिती र सुचनाका कारण भारतले बँगालादेश र पाकिस्तान हुदै,भुटान, सिक्किम हुदै नेपाल सम्म भारतले आफ्नो प्रभाव र भित्री शासन गरिरहेको सत्य हामि सबैको सामु स्पस्ट छ ।
र का पांच प्रभुक्त व्यक्ति
भारतीय संचार माध्यम र स्रोत अनुसार र का संसार भरि एजेन्ट छन् । जसले विश्वभरबाट विभिन्न सुचना हरु गोप्य रुपमा भारतलाइ पठाउने गर्छन ।
१९७१ भारतयि खुफिया सस्था र को स्थापना गरिएको बताइन्छ । विशेष गरेर पाकिस्तानबाट पुर्वि पाकिस्तान लाइ छुटाएर बँगालदेश बनाउन सफल भुमिका र कै डिजाइनमा खेलिएको थियो त्यति बेला र खुफिया एजेन्सीको काम रामेश्वर नाथ का ले गरेका थिए । उनी जबहरलाल नेहरुको सुरक्षा लागि खटाइएका थिए । त्यस्तै यो एजेन्सीका सुरुवातका एक हस्ति रविन्द्र कोसित पनि हुन् । उनले उर्दुको भाषा सिकि पाकिस्तानी सेनामा भर्ति भइ ,पाकिस्तान आर्मिका भित्री गतिविधी भारतलाइ दिए । जसको कारण भारतले पाकिस्तानी सेना बारे धेरै सुचना पायो । भारतले उनलाइ निकै बुद्धिमानी एजेन्ट भनेर मानेको थियो ।
त्यस्तै एजेन्सी कै पाच हस्ति मध्येका एक थिए । सरस्वती राजामनि ,उनले पनि र कै मिसन पुरा गर्न अफुलाइ ब्रिटिसमा सेनाका भर्ना गराए र भारतलाइ सुचना दिएर व्रिटिसलाइ असफल बनाएका थिए । अर्का एक एजेन्ट थिए कस्मिर सिँह जसले ३५ बर्ष अध्यारो जेलको कोठामा जीवन काटे । । त्यो बिचमा पाकिस्तानलाइ कुनै पनि जानकारी दिएनन् । तर पाकिस्तान बारे सबै कुरा भारतलाइ खुस्स पठाउथे ।
नेपालमा र को प्रवेश
भारतले आप्mनो निति तथा देशलाइ फाइदा पुराउन लागि हरेक छिमेकि देशमा कुनै न कुनै रुपमा आप्mना एजेन्टलाइ खटाउने गरेको छ पनि विज्ञ पन्तको भनाइ छ । विशेष गरेर नेपालमा र ले सयौ वर्ष देखि सञ्जाल विस्तार गर्न खोजिरहेको थियो । नेपाली काग्रेस भारत पसेपछि उसैसँग र नेपाल भित्रिएको उनको भनाइ छ । भारतले नेपालीलाइ प्रयोग गरेर आफु नदेखिने गरि जहाज अपहरण काण्ड सम्म गरेको छ । सुर्य बहादुर थापालाइ प्रधानमन्त्री बनाएर ड्राइ फुडमा भारतिय हस्तक्ष्ोप स्थापना गरियो भने दक्षिण एशिया मुख्य गरेर भुटान र नेपालको दरबार हत्या काण्डमा पनि र को भुमिका बारे चर्चा हुदै आएको छ । अझै बढि सफल रुपमा नेपालमा माओवादीको युद्ध कालमा प्रवेश गरेको भनिन्छ । त्यतिबेला क्रिश्चियन धर्म र पश्चिमीअरुले अर्बै रुपैया नेपालमा भित्राएका छन् ।
र ले नेपालमा अर्बौ रुपैया विभिन्न बाहनामा खर्च गर्दै आएको छ । भारतले नेपालम सात बर्षमा २२ अर्ब बढि पैसा लगानी गरेका पनि उनको भनाइ छ । यदि नेपालले दुइ वटा अवस्थमा विदेशीले दिएको पैसा लिएमा फाइदा पुग्ने अन्याथा सबै विदेशी कै डिजाइनमा नेपाल र नेपालीको विरुद्धमा रहने पन्त भनाइ छ ।
विदेशीले सिधै रास्टिय कोषमा जम्मा गरेर,आफ्नो सम्पती अनुसार नेपाली खर्च गर्न पाउन अवस्था भएमा । कित विदेशीले सबै प्राजेक्ट बनाएर तयार गरिसकेपछि नेपाललाइ हस्ताक्षर गरेमा । नत्र अन्य माध्यम तथा डिजाइनमा आएका सयहोग र एनजिओहरुले देशलाइ कदापी हित नहुने उनको तर्क छ

२२ भाद्र २०७४, बिहीबार १२:४२ मा प्रकाशित

समाचार

रेशम चौधरीलाई सपथ गराउने समाचारले टीकापुर घटनाका पीडित मर्माहत, बहानामा उन्मुक्ति नदिन चेतावनी

कैलालीको टीकापुर घटनाका मुख्य अभियुक्त भनिएका रेशम चौधरीलाई स–सम्मान संसदमा भित्र्याउने...... पूरा पढ्नुहोस् »

गृहमन्त्री थापाको सालिनता: गृह र पुरै प्रहरीनै परे अचम्मित?

शिवजी श्रेष्ठ यसपटक गजब भो, जब जब नेपालमा गृहमन्त्री परिवर्तन हुन्छ, तब पदबहालीसँगै...... पूरा पढ्नुहोस् »

सरकार समक्ष गछ्दारको प्रश्न : गणेश लामालाई किन खेदेको ?

७ चैत, काभ्रे । नेपाली कांग्रेसका नेता विजयकुमार गच्छदारले गुण्डा नाइके गणेश लामाले नराम्रो...... पूरा पढ्नुहोस् »

न्यायपालिकाकाे कानुनि सर्बाेच्चता र संसदकाे गरिमामा जाेगाउन ध्यानकर्षण

" सचिन्द्र श्रेष्ठ ,बागलुङ संघिय प्रतिनिधि सभामां राष्ट्रिय जनता दल बाट हिराशतमा अाराेपित...... पूरा पढ्नुहोस् »

सर्जक गायक एवं मोडल प्रदीप रोक्का: सङ्घर्षले खारिएका कलाकार!!!

नवराज तिमल्सिना "एकान्ते" एक दशकभन्दा लामो सांगीतिक यात्राको क्रममा भोगेका हरेक भोगाइबाट...... पूरा पढ्नुहोस् »

बागलुङको ढोरपाटन नगरपालिका-२ मा बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, ११ घाइते

बुटवलबाट बागलुङको वुर्तिवाङ आउँदैं गरेको लु १ ख ७४३९ नम्बरको बस ढोरपाटन नगरपालिका–२ गरगरेमा...... पूरा पढ्नुहोस् »

पूर्वराजाको राजनीतिक चासो, झापाको चियाबगानमा गोप्य छलफल।

५ चैत, झापा । पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाह राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीको पुनगर्ठन...... पूरा पढ्नुहोस् »

प्रचण्डलाइ मनपर्ने तीन गित।

काठमाडौं : माओवादीले १० वर्षे जनयुद्ध सुरु गर्दा कलाकारहरूले राम्रै सहयोग गरे। कलाको...... पूरा पढ्नुहोस् »

श्रीमान श्रीमतिबिच सुमधुर सम्बन्धको खाचो: डिभोर्स गरे सम्पती नपाइने।।।

मुलुकी ऐनको प्रतिस्थापनका लागि ल्याउन लागिएको देवानी कानुनमा पत्नीले स्वेच्छाले सम्बन्ध...... पूरा पढ्नुहोस् »

सहकारी महिलाहरुकाे क्षमता बिकास र ह्विल चियर वितरण

सचिन्द्र श्रेष्ठ,बागलुङ ग्रामिण भेगका महिलाहरुकाे जीवन स्तर उठाउन र अार्थिक समृद्दिकाेे...... पूरा पढ्नुहोस् »