logo

एक पटक मौका दिनुस्, मुस्ताङमा आमुल परिवर्तन ल्याउँछुः तुलाचन

संबाददाता

Loading…

प्रेम प्रसाद तुलाचन मुस्ताङी जनताका लागि कुनै नौलो नाम हैन् । आगामी मंसिर १० गते हुने निर्वाचनमा मुस्ताङबाट प्रतिनिधिसभा तर्फ बाम गठबन्धनका साझा उम्मेदवार प्रेम प्रसाद तुलाचन एक निःस्वार्थ समाजसेवा गर्ने व्यक्ति हुन् । थासाङ गाउँपालिकामा जन्मे हुर्किएका तुलाचन जिल्ला तथा समाजलाई विकासको गतिमा लैजाने सामाजिक अगुवा हुन् ।
सानै उमेरदेखि समाजका विभिन्न काममा नेतृत्वदायि भूमिका निर्वाह गदै आएका तुलाचन समग्र जिल्लालाई अगाडी बढाउन अहोरात्र खटिरहे । मुस्ताङका प्रख्यात निर्माण व्यवसायी एवं विभिन्न व्यवसायमा संलग्न तुलाचन राष्ट्रलाई समयमा र सबैभन्दा बढि राजस्व दाखिला गर्ने प्रदेश नं. ४ कै उत्कृष्ट र इमान्दार करदाता पनि हुन् ।
राष्ट्र विकास र परिवर्तनका लागि उनी २०४६÷०४७ को आन्दोलन र ०६२÷०६३ को आन्दोलनमा सकृय रुपमा लागेका थिए । तुलाचन जिविस सदस्य हुँदै, क्लव, थाक खेलकुद तथा साँस्कृतिक विकास संघ लगायतका सामाजिक संघसंस्थामा आफुलाई सकृय राख्दै समाजसेवा गरिरहेका छन् । विकासप्रेमी, बौद्धिक एवं जुझारु व्यक्तित्व प्रेम प्रसाद तुलाचन संग पत्रकार केशव विकले गरेको कुराकानी ।
१. जनताको घरदैलोमा पुग्नु भएको छ, कस्तो छ प्रतिक्रिया ?
चुनावी प्रचारको लागि हामी जनताको घरदैलोमा पुगेका छौँ । जनताहरु बाम गठबन्धनका उम्मेदवार प्रति आसावादी र धेरै खुःसी भएका छन् । मतदाताहरुको सकरात्मक प्रतिक्रिया पाएको छु ।
२. मुस्ताङी जनताले तपाईको उम्मेदवारीलाई कसरी लिएका छन् ?
जनताले पटकपटक एउटै उम्मेदवारलाई जिताएर पठाईरहँदा पनि मुस्ताङमा विकासका गतिविधिले तिव्रता पाउन सकेनन् । यहाँका जनता सँधै विकट ठाउँका भनेर चिनिनु प¥यो । जिल्लामा सोचेँ जस्तो विकासका कामहरु नहुँदा जनताले हैरानि व्यहोर्नु परेको तितो यथार्थ हामीहरु माझ जगजहेर नै छ । म एउटा सामाजिक एवं जनताको अगुवा भएकाले जीवनको यो घडी सम्म आइपुग्दा पनि मैले सदैव जनताको सेवामा लागिरहेको कुरा सम्पूर्ण जिल्लावासी आदरणीय जनसमुदायलाई थाहा भएकै कुरा हो । संधैभरि एउटै अनुहारलाई जिताएर पनि विकासको अनुभूति पाउन नसकेका मुस्ताङे जनताले नयाँ नेतृत्व अर्थात बाम गठबन्धनबाट मेरो नेतृत्व चाहिरहेको अवस्थामा मेरो उम्मेदवारीलाई सकरात्मक रुपमा लिइरहेका छन् ।
३. समग्र जिल्लाको विकासका लागि तपाईको प्राथमिकतामा के–के छन् त ?
मुस्ताङको विकास र समृद्धिका लागि बेनी–जोमसोम–कोरला सडकको स्तरोन्नतीको कार्यलाई तोकिएको समय भित्र सम्पन्न गराउन सचेत गर्दै उत्तरी कोरला नाकालाई व्यवस्थित र नियमित रुपमा खोल्ने कार्यमा विशेष अग्रसरता देखाउने, जिल्लाका प्रत्येक गाउँमा सडक संजालको विकास र विस्तार गर्ने, जिल्लाका प्रत्येक गाउँ वस्तीमा ग्रामिण विद्युत र संचार सेवा पु¥याउने, पर्यटन व्यवसायको सम्मुचित प्रवद्र्धन र सम्वद्र्धन गर्न आवश्यक भौतिक पूर्वाधारहरुको निर्माण कार्यलाई प्राथमिकता दिने र होम स्टे तथा ग्रामिण पर्यटनको विकास अभियानलाई विस्तार गर्ने, जिल्लामा रहेका धार्मिक, साँस्कृतिक, ऐतिहासिक तथा पुरातात्विक महत्वका सम्पदाहरुको उचित संरक्षण र सम्बद्र्धन गर्ने कुरा प्राथमिकतामा छन् ।
त्यसैगरी औधोगिक ग्रामको स्थापना गरी रोजगारीको सृजना गर्ने, स्वदेशमा लगानीको वातावरण सृजना गर्ने, जिल्लालाई कृषि, पशुपालनमा आधुनिकिकरण गरी निर्यात बढाउने, वैकल्पिक पदमार्गको विकास विस्तार गर्ने, शिक्षा र स्वास्थ्य सेवालाई सर्वशुलभ र प्रभावकारी बनाउने, नदि काटन हुने ठाउँमा तटबन्ध निर्माण, वृक्षारोपण र पुल पुलेसा निर्माणका लागि ध्यान दिने, जिल्लामा रहेका खानीहरुको उचित व्यवस्थापन गर्ने र नयाँ सम्भावनाहरुको खोजी गर्नु मेरा प्राथमिकताका विषय हुन ।
४. भनिन्छ, मुस्ताङ प्रदेश नं. ४ कै उत्कृष्ट जिल्ला हो, यहाँ केके सम्भावनाहरु छन् ?
हो, मुस्ताङ प्राकृतिक, धार्मिक, साँस्कृतिक, ऐतिहासिक तथा पुरातात्विक हिसाबले ४ नं. प्रदेश मै धनि छ । कृषि, पर्यटन, पशुपालन, खनिजहरु यहाँका संम्भावनाहरु हुन् । यी सम्भावनाहरुको विकास र विस्तारले यस जिल्लालाई समृद्ध तुल्याउन सकिन्छ । यसका लागि म निरन्तर लागिरहने छु । मुस्ताङ स्याउको राजधानी र बेमौसमी तरकारीको जिल्ला पनि हो । यस जिल्लालाई अर्गानिक तरकारी खेतीको जिल्ला बनाउन विशेष योजना र कार्यक्रम ल्याउने र खाली रहेको जग्गा जमिनलाई लिज सिष्टममा लगाई स्याउ तथा अन्य कृषि उपजहरुको उत्पादन गरी घरघरमा समृद्धिको वातावरण सृजना गर्ने मेरो लक्ष्य रहेको छ । मुस्ताङ विकासका लागि कृषि, पर्यटन, पर्यावरण र भौतिक पूर्वाधारमा विशेष जोड दिने र उपल्लो मुस्ताङमा कृषि, पर्यटन र पशुपालनलाई विशेष प्राथमिकताका साथ अगाडी बढाउने, जिल्लामा बढि भन्दा बढि धार्मिक पर्यटक भित्राउनको लागि कागबेनी, मुक्तिनाथ, दामोदर कुण्ड संगै मानसरोवर सम्म जान धार्मिक पर्यटकलाई सहज बनाउने । त्यसैगरी तेस्रो मुलुकका पर्यटकको आगमन वृद्धि गर्न अन्नपूर्ण, धौलागिरी र तिलिचो ताल सम्मको पदमार्गलाई व्यवस्थित गर्ने ।
५. यहाँका स्रोत साधनको कसरी परिचालन गर्नुहुन्छ ? ताकि जिल्ला समृद्ध बनोस् ।
मुस्ताङ विकासका लागि प्रशस्त स्रोत साधनहरु हाम्रै जिल्लामा छन् । यहाँका स्रोत साधनको परिचालन गरी जिल्लालाई समृद्ध बनाउनको लागि विषय विज्ञ टोलीहरुको राय सल्लाह अनुसार अगाडी बढदै केन्द्र र प्रदेश सरकार संग सुमधुर सम्बन्ध कायम गरी ती निकायबाट जिल्लाको अति महत्वपूर्ण आयोजनाहरुमा बढि भन्दा बढि बजेट विनियोजन र कार्यान्वयनका लागि प्रयत्नशील रहने छु ।
६. २०७० को दोस्रो संविधानसभा निर्वाचन पश्चात पुनः दोस्रो पटक विपक्षी दलको उही उम्मेदवारसंग चुनावी प्रतिस्पर्धा गर्दै हुनुहुन्छ, यसपटक चुनाव जित्नुहुन्छ ?
हाम्रो पक्षमा जनलहर उर्लिरहेको छ । तत्कालिन समयमा पनि हाम्रो पक्षमा जनलहर थियो तर प्रतिगामी तत्वको चलखेलका कारण जम्मा १२ मतान्तरले मैले पराजय भोग्नु परेको थियो । पटक पटक सांसद र मन्त्री हुँदा पनि जिल्लाको विकासमा तदारुकता नदेखाई जनताको मतलाई कुल्चिरहेका विपक्षी दलका उम्मेदवार प्रति जनतामा नैरास्यता छाएको छ । सँधै एउटै उम्मेदवारलाई जिताईरहे पनि अर्थात चलखेल गर्दै सोही उम्मेदवारले चुनाव जितेपनि झुठा आश्वासन दिँदै जनताको आँखामा छारो हाल्ने काम मात्र नेपाली काँग्रेसका उम्मेदवारले गरेको कुरा सर्वविधितै छ । जिल्लामा विकासका गतिविधिले तिव्रता नपाउँदा सँधै दोहोरिरहने अनुहार प्रति जनता दिक्क भैसकेका छन् ।
जनता विकास र समृद्धि चाहन्छन्, र त्यसका निम्ति नयाँ नेतृत्व अर्थात बाम गठबन्धनको तर्फबाट मेरो नेतृत्व चाहन्छन् । जनता चेतनशील भैसकेका छन्, जनता पक्कै पनि हावादारी कुरा र कसैको प्रलोभनमा नपर्ने कुरामा म विश्वस्त छु । जिल्लाको समग्र विकासका लागि जनताले मलाई विश्वास गरेर भोट दिनुहुनेछ । यसपटक अवश्य पनि चुनाव जित्छु ।

७. अन्तमा के भन्न चाहनुहुन्छ ?
राष्ट्र विकासको निम्ति सही नीति र स्थिर सरकारको आवश्यकता पर्दछ । नेपाली काँग्रेसले विगतका निर्वाचनमा पटकपटक बहुमत ल्याएर पनि कहिल्यै पुरा अवधि सरकार संचालन गर्न नसकि राजनीतिक अस्थिरता सृजना गरी विकास निर्माणका कार्यमा अवरोध खडा गरिरहेको त सबैलाई थाहा भएकै कुरा हो । देश विकासको निम्ति बाम गठबन्धन (नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्र) को स्थिर सरकारको आवश्यकता छ । मुस्ताङमा पनि पटकपटक काँग्रेसका उम्मेदवारलाई जिताउनुभयो तर जिल्लाले विकासमा फडको मार्न सकेन् । आदरणीय मुस्ताङवासी जनसमुदायहरु अरुलाई दिनुभयो पटकपटक तर मलाई भोट दिनुहोस एकपटक, म तपाईहरुको विश्वासलाई गुम्न दिने छैन् । म मुस्ताङमा आमुल परिवर्तन ल्याउने योजनाका साथ चुनावी मैदानमा छु । मलाई मुस्ताङ जिल्लाको चौतर्फी विकास गर्ने अवसर प्रदान गर्नका लागि सम्पूर्ण मुस्ताङवासी मतदातालाई सुर्य चिन्हमा मतदान गरी अत्याधिक बहुमतले विजयी गराउन अपिल गर्दछु ।
प्रस्तुतीः मुस्ताङमा सकृय पत्रकार केशव वि.क.

४ मंसिर २०७४, सोमबार २३:०१ मा प्रकाशित

समाचार

आयो है सबैलाई चकित पार्ने एस. बि अनुरागिको गित अन्तिम प्रहर ,भिडियो सहित ,,

अनिता थापा मगर पुस २  रामेछाप लोक गितका क्षेत्रमा क्रियाशिल गायक एस बि अनुरागिको नयाँ गित...... पूरा पढ्नुहोस् »

पहिलो द भ्वाइस अफ नेपालका बिजेता सिडि बिजय अधिकारी,

  अनिता थापा मगर मंसिर २९ , रामेछाप नेपालको पहिलो द भ्वाइस अफ नेपालको बिजेता गायक सिडी विजय...... पूरा पढ्नुहोस् »

करिश्मा ढकाल संग मस्किदै ओबि रायमाझी।

दबङ आशिष- अभिनयमा पोक्त मोडल ओबि रायमाझी अझ भनु कथा अनुसारको भुमिका निर्बाह गर्ने सक्ने...... पूरा पढ्नुहोस् »

जिल्ला स्तरीय भलिबल प्रतियोगिताको उपाधी मन्थली युनाइटेडलाई ,१ लाख ११ हजारको पुरस्कार जित्यो,

अनिता थापा मगर मंसिर २८ रामेछाप दास्रो बिर गणेशमान सिंह स्मृति कप २०७५ जिल्ला स्तरिय भलिबल...... पूरा पढ्नुहोस् »

पुस्कल शर्माको फेरि आयो सबैलाई रुवाउने बियोगात्मक गित (चिता ),,

अनिता थापा मगर मंसिर २८ रामेछाप, बियोगात्मक गित गाउदै लाखौँ दर्शकलाई रुवाउन , र सबैको मनमा...... पूरा पढ्नुहोस् »

अरे वा प्रकाश कुटवालको पप गित ध्युयै लायन एक दिन नपुग्दै २ लाख भन्दा बढिले हेरे ( हेर्नुस भिडियो) ,,

अनिता थापा मगर मंसिर २८ ,रामेछाप रामेछापका मात्र नभइ गितसंगितका एक धरोहर लोकप्रिय कलाकार...... पूरा पढ्नुहोस् »

प्रकाश सपुतको अभिनयमा मायाको अदालत आयो कस्तो रहेछ त ? हेर्नुहोस् भिडियो सहित,

अनिता थापा मगर मंसिर २८ रामेछाप फाष्ट क्रियसनको प्रस्तुतीले उदाउदै गरेका प्युठानका गायक...... पूरा पढ्नुहोस् »

मन बिनाको धन ठुलोकी धन बिनाको मन गितको सफलता पछि बाल गायक असोक दर्जीको चौरीको चाम्रो छुर्पि सार्वजनिक भिडिया सहित

अनिता थापा मगर मंसिर २७ रामेछाप मन बिनाको धन ठुलोकी धन बिनाको मन गितको अपार सफलता पछि बाल...... पूरा पढ्नुहोस् »

गायक ऋिषी खड्काको अहिले सम्मकै सबोत्कृष्ट्र गित अधुरो प्रेम सार्वजनिक भिडियो सहित ,,

अनिता थापा मगर रामेछाप मंसिर २७ लय शब्दमा उतिकै अब्बल र आवाज अझै ज्यादुमय, गायक ऋिषी खड्काको...... पूरा पढ्नुहोस् »

ओखलढुङगाको चर्चित कलाकार बालकुमार श्रेष्ठको अंरिङगालको गोलो बोलको गित सार्वजनिक ,भिडियो सहित

अनिता थापा मगर, रामेछाप मंसिर २६ ओखलढुङगाको चर्चित कलाकार बालकुमार श्रेष्ठको नयाँ गित...... पूरा पढ्नुहोस् »