logo

प्रदेशहरूका लागि ३ अर्ब २९ करोड रुपैयाँ बजेट निकासा,

संबाददाता

Loading…

१८ माघ काठमाडौँ — सरकारले प्रदेशहरूका लागि ३ अर्ब २९ करोड रुपैयाँ बजेट निकासा गरेको छ । ४७ करोड रुपैयाँका दरले प्रदेशका सबै संरचनाले खर्च गर्न पाउने गरी सरकारले बजेट निकासा गरेको हो ।

प्रदेशसभा, प्रदेशका ७ वटा मन्त्रालय र प्रदेश प्रमुखको सचिवालयलाई खर्च गर्नका लागि ४७ करोड रुपैयाँका दरले अर्थ मन्त्रालयले बिहीबार बजेट निकासा गरेको छ । मन्त्रालयको बजेट महाशाखाका प्रमुख निर्मलहरि अधिकारीका अनुसार प्रदेशसभाका लागि १० करोड रुपैयाँका दरले बजेट निकासा दिइएको छ । प्रतिमन्त्रालय ५ करोडका दरले ३५ करोड रुपैयाँ निकासा दिइएको छ । प्रदेश प्रमुखको सचिवालयका लागि भने २ करोडका दरले निकासा दिइएको हो ।

प्रदेश सभा–१० करोड
प्रतिप्रदेश मन्त्रालय ५ करोड–३५ करोड
प्रदेश प्रमुखको सचिवालय–२ करोड
प्रतिप्रदेश जम्मा रकम–४७ करोड
७ प्रदेशलाई कुल निकासा–३ अर्ब २९ करोड

अब प्रदेशको आवश्यकताअनुसार खर्च गर्न पाउने बाटो खुला भएको छ । ‘प्रदेशसभा र प्रदेशका मन्त्रालयहरूलाई चालु आर्थिक वर्षको बजेटमा छुटयाइएको अनुदानअन्तर्गतको शीर्षकबाट बजेट निकासा दिइएको हो,’ अधिकारीले भने, ‘प्रदेश प्रमुखको सचिवालयलाई संघीय सञ्चित कोष (केन्द्र सरकारको खाता) अन्तर्गतको हो ।’ नेपाल सरकारले तोकेको सचिवलाई खर्च गर्ने अख्तियारीसहित निकासा दिइएको हो । ‘प्रचलित कानुनको अधीनमा रही अब प्रदेश सचिवहरूले यो बजेट खर्च गर्न पाउनेछन्,’ उनले भने । सरकारले प्रदेशका ७ मन्त्रालय र प्रदेश प्रमुखको सचिवालयका लागि सरकारका ८ जना सचिव तोकिसकिएको छ । प्रदेश व्यवस्थापिका (प्रदेशसभा) का लागि भने व्यवस्थापिका संसद् सचिवालयअन्तर्गतका कर्मचारीहरूलाई सचिव तोकिएको छ । उनीहरूले प्रदेशसभाको बैठकको तयारी गरिरहेका छन् ।

अर्थले निकासा दिएको बजेट सरकारका सचिवहरूको अधीनमा रही खर्च हुने हो । प्रदेशका लागि सरकारले चालु आर्थिक वर्षको बजेटमा १ अर्ब रुपैयाँका दरले बजेट विनियोजन गरेको थियो । यसमध्ये हाल ४७ करोड रुपैयाँका दरले निकासा भएको हो । बाँकी बजेट आवश्यकताअनुसार थप निकासा हुने अर्थ मन्त्रालयले जनाएको छ । यसअघि सरकारले प्रदेशको अस्थायी राजधानीका लागि १ अर्ब ८ करोड रुपैयाँ निकासा दिएको थियो । अर्थ मन्त्रालयले सहरी विकास मन्त्रालयमार्फत सातवटै प्रदेशका १५ करोड ४२ लाख रुपैयाँका दरले निकासा दिइसकेको छ । उक्त रकमले प्रदेशका लागि आवश्यक भवन शीर्षकमा खर्च गर्न पाउने निर्देशन छ । भवनको रङरोगन, भाडा तथा त्यससँग सम्बन्धित पूर्वाधारमा मात्र उक्त रकम खर्च हुनेछ । उक्त रकम सहरी विकास मन्त्रालयमार्फत सहरी डिभिजन कार्यालयहरूलाई निकासा दिइएको हो ।

बिहीबार निकासा दिइएको रकम प्रदेशको आवश्यकताअनुसार विभिन्न क्षेत्रमा खर्च गर्न पाउनेछन् । त्यसका लागि पुँजीगत र चालु गरेर बजेट निकासा गरिएको अर्थले जनाएको छ । संविधानले व्यवस्था गरेअनुसार प्रादेशिक सञ्चित कोषमा उक्त रकम जम्मा हुनेछ । त्यसका लागि प्रदेशले सञ्चित खाता खोलिसकेका छन् । तत्कालका लागि खर्च गरे पनि प्रदेशसभा गठनपछि भने बजेट पास गरी खर्च गर्नुपर्ने हुन्छ । सरकारले दिएको अनुदान तथा रोयल्टी, प्रदेशको राजस्वलगायत विभिन्न शीर्षकबाट प्राप्त रकम बजेटमा समावेश गरेर मात्रै खर्च गर्न पाउने व्यवस्था गरिएको छ । अन्तर सरकारी वित्त व्यवस्थापन ऐन २०७४ अनुसार प्रदेशको अर्थमन्त्रीले असार १ गते बजेट पेस गर्नेछन् । उक्त बजेटलाई प्रदेशसभाले पास गरेपछि खर्च गर्न पाउने व्यवस्था गरिएको छ ।
कान्तिपुर बाट

१८ माघ २०७४, बिहीबार २३:४८ मा प्रकाशित

समाचार

रेशम चौधरीलाई सपथ गराउने समाचारले टीकापुर घटनाका पीडित मर्माहत, बहानामा उन्मुक्ति नदिन चेतावनी

कैलालीको टीकापुर घटनाका मुख्य अभियुक्त भनिएका रेशम चौधरीलाई स–सम्मान संसदमा भित्र्याउने...... पूरा पढ्नुहोस् »

गृहमन्त्री थापाको सालिनता: गृह र पुरै प्रहरीनै परे अचम्मित?

शिवजी श्रेष्ठ यसपटक गजब भो, जब जब नेपालमा गृहमन्त्री परिवर्तन हुन्छ, तब पदबहालीसँगै...... पूरा पढ्नुहोस् »

सरकार समक्ष गछ्दारको प्रश्न : गणेश लामालाई किन खेदेको ?

७ चैत, काभ्रे । नेपाली कांग्रेसका नेता विजयकुमार गच्छदारले गुण्डा नाइके गणेश लामाले नराम्रो...... पूरा पढ्नुहोस् »

न्यायपालिकाकाे कानुनि सर्बाेच्चता र संसदकाे गरिमामा जाेगाउन ध्यानकर्षण

" सचिन्द्र श्रेष्ठ ,बागलुङ संघिय प्रतिनिधि सभामां राष्ट्रिय जनता दल बाट हिराशतमा अाराेपित...... पूरा पढ्नुहोस् »

सर्जक गायक एवं मोडल प्रदीप रोक्का: सङ्घर्षले खारिएका कलाकार!!!

नवराज तिमल्सिना "एकान्ते" एक दशकभन्दा लामो सांगीतिक यात्राको क्रममा भोगेका हरेक भोगाइबाट...... पूरा पढ्नुहोस् »

बागलुङको ढोरपाटन नगरपालिका-२ मा बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, ११ घाइते

बुटवलबाट बागलुङको वुर्तिवाङ आउँदैं गरेको लु १ ख ७४३९ नम्बरको बस ढोरपाटन नगरपालिका–२ गरगरेमा...... पूरा पढ्नुहोस् »

पूर्वराजाको राजनीतिक चासो, झापाको चियाबगानमा गोप्य छलफल।

५ चैत, झापा । पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाह राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीको पुनगर्ठन...... पूरा पढ्नुहोस् »

प्रचण्डलाइ मनपर्ने तीन गित।

काठमाडौं : माओवादीले १० वर्षे जनयुद्ध सुरु गर्दा कलाकारहरूले राम्रै सहयोग गरे। कलाको...... पूरा पढ्नुहोस् »

श्रीमान श्रीमतिबिच सुमधुर सम्बन्धको खाचो: डिभोर्स गरे सम्पती नपाइने।।।

मुलुकी ऐनको प्रतिस्थापनका लागि ल्याउन लागिएको देवानी कानुनमा पत्नीले स्वेच्छाले सम्बन्ध...... पूरा पढ्नुहोस् »

सहकारी महिलाहरुकाे क्षमता बिकास र ह्विल चियर वितरण

सचिन्द्र श्रेष्ठ,बागलुङ ग्रामिण भेगका महिलाहरुकाे जीवन स्तर उठाउन र अार्थिक समृद्दिकाेे...... पूरा पढ्नुहोस् »