logo

उत्तर र दक्षिण कोरियाको मिलनमा,खुसीका आँसु र अमेरिकी चिन्ता

संबाददाता

Loading…

सज्जन कुमार सिँह
आपसी सहमती र लचकता अपनायो भने हरेक कुरामा सहमती जुटाउन सकिन्छ । केहि दिन अघि सम्म एकले अर्कालाइ सिद्धाउने खेल खेलिरहेका आफ्नै दाजुभाइ उत्तर र दक्षिण कोरियामा केहि बर्ष यता कै उत्कृष्ट दृश्य देखियो । दक्षिण कोरियामा आयोजना भएको हिउँदकालिन ओलम्पिक गेमले उत्तर कोरियालीहरुले दक्षिणको भुमि टेक्ने बाटो खुला गरे । उनीहरुबीचको तिक्तता यति गहिरो गरि बढेको थियो कि कुन बेला कस्ले कसरी आक्रमण गर्छ । यहि भयका बीच बाचिरहेका छन् उत्तर दक्षिणका नागरिकहरु ।
१९५० यताका सबै समयहरु व्दन्द र त्रासमा वितिरहेका छन् । कोरियन युद्ध १९५० देखि ५३ कुनै सम्झौता विना नै टुँगियो । दशौ लाख मान्छेको रगत बग्यो ।पहिला एउटै देश रहेको उत्तर र दक्षिण टुक्रिय पछि दुइ देश बने । कोरियन युद्धको औपचारिक समाप्ति हुनै पाएन । यी दुइ देश विच आज सम्म पनि युद्ध चलिरहेको छ । कोरियन युद्धमा यस्तो एउटा अवस्था आयो । दुइ देशमा विभाजित भएपछि एउटै परिवार दुइतिर भए,बाबा उत्तरमा आमा दक्षिणमा ,छोरा उत्तरमा छोरि दक्षिणमा । एउटै परिवारका सदस्यहरु दुइ रास्टमा विभाजित भएर बाच्नुको पिडा पटकपटक टेलिभिजन र मिडियामा देख्न पाइन्छ । अझै बढि कोरियन चार्ड र विशेष पर्व जहाँ उत्तर र दक्षिणमा विभाजित परिवारका सदस्यलाइ केहि घण्टाका लागि भेटघाट गर्ने अवसर दिइन्छ । लामो समयसँग परिवार सँग छुटिएर बस्दाको पिडा उनीहरुको भेटमा खस्ने आसू र पिडाले बताउछ ।
यतिखेर दक्षिण्मा भइरहेको ओलम्पिक गेमको लागि उत्तर ले दक्षिण कोरियामा आवाजजावातको ढोका खुलेको छ । हिउदकालिन ओलम्पिक खेलमा भाग लिन दक्षिण कोरियामा आइपुगेका उत्तर कोरियाका खेलाडिहरुलाइ देखेर दक्षिण कोरियाका नागरिकको आँखा खुसीको आँसु बगे । त्यो खुुसीको आँसुले बोलिरहेको छ आफ्नै दाजुभाइ,आफ्नै छिमेकीहरु मिल्नुपर्छ । डर त्रास र एक अर्कालाइ सिद्धाउने खेल अब बन्द हुनुपर्छ ।
उत्तर कोरिया कम्युनिष्ट मुलुक हो । जो आणविक हतियार र अन्वर्षण मार्फत विश्वलाइ नै ध्यान केन्द्रित गरेको छ । विश्व मै दोस्रो आणविक रुपमा शक्ति सम्पन्न भएको बताइने उत्तर कोरियामा किम जोन उन रास्टपति भएपछि अझै आक्रमक रुपमा प्रस्तुत भइरहेका छन् । प्राय दिनहरु र हप्ताहरुमा आणविक परिक्षण गर्नै गरिरहेको उत्तरलाइ अमेरिकी सेना दक्षिणमा बसेर उत्तरमाथी हौवा दिइरहको मन परेको छैन । उसले आफ्नो भुमि मिचेको आफुमाथि अन्याय गरेका र विगतमा अमेरिकी सेना र दक्षिण कोरियाली सेनाले गरेको ज्याजदीको हिसाबकिताब मिलान गर्न चाहनछ ।
तर युद्धमा सहयोग गरेको र विकासमा पनि सहयोग गरेको अमेरिकालाइ दक्षिण कोरियाले निकै मान्छ । उसको दाइने हात जस्तो बनेको दक्षिण कोरियाली नागरिकमा भने उत्तर र दक्षिणको विवादमो मुख्य जरो अमेरिकी हस्तक्षेप रहेको बताउछन् ।
केहि महिला अघि दक्षिण कोरिया र जापानी क्षेत्रमा क्षेप्तास्त्र हाने पछि सयुक्त रास्टसँघले उत्तरकोरियामा नाकाबन्दी लगाएको थियो ।
नाकाबन्दी ताका इन्धन तथा अन्य सामाग्री सहयोग गरेको भनि चिनलाइ समेत अमेरिकाले आरोप लगायो । उत्तरले आफु विरुद्ध नाकाबन्दी लगाउने देशलाइ सिद्धाउने चेतावनी समेत दिइरहे । कम्युनिष्टहरुले भन्दै आएको साम्यवादको दिशा पच्छाइरहको उत्तरलाइ त्यहाँका नागरिको मानव अधिकार हनन् गरेको र क्रुर शासन गरेका भन्ने आरोप पनि लगाउने गरिन्छ । तर उत्तर कोरियाले भित्र भित्रै चमात्कारिक ढँगले विकास गरिरहेको छ । जहाँ सबै नागरिकका लागि समान खालको खानपान,शिक्षा र सेवा प्रदान गरिन्छ ।
दक्षिण कोरिया विश्व कै शक्ति रास्टको रुपमा उदयमान छ । उसले ५० बर्ष कै छोटो समयमा आफूलाइ सँसारका १० औ आर्थिक रुपमा शक्तिसम्पन्न रास्टको रुपमा उभ्याउन सफल भएको छ ।युद्धको कठिन अवस्थाबाट गुज्रीएर भोकमरी बाट ग्रसीत दक्षिण कोरियाली नागरिकमा श्रम गर्ने बानीको विकास भयो । विकासवादी नेताको उदयले दक्षिणले फट्को मार्यो तर उत्तर सँगको सम्बन्ध भने सुधार्न सकेन । अहिले भने दुइ देश विचको आवाजजावत खुला र खेलामा सहभागीताले सकारात्मक वातावरणके सन्देश प्रवाह गरेको छ । अमेरिका दक्षिण एसियामा आफ्नो प्रभाव जमाउनका लागि आफ्नो खेल्ने भूमि र मित्रका रुपमा दक्षिण कोरियालाइ लिन्छ । अमेरिकी शिखो गर्दै सडक, घर तथा अन्य निती पारित गरेका दक्षिण कोरियाले युद्धमा लगाएको अमेरिकी गुनलाइ यसै वेवास्ता गर्न सकेको छैन । बर्षेनी अमेरिकी सेनाको सैन्य अभ्यास गराउने, सेनाको क्याम्प्मा अमेरिकी सेना राख्ने जस्ता कार्य गर्दै आएको दक्षिण कोरियाले अमेरिकी सेनलाइ फिर्ता गरेर उत्तर सँगको सम्बन्ध सुधार गर्नुपर्ने आवाज पनि उठिरहेको छ । तर अमेरिका जसरी पनि दक्षिणको बाटो भएर उत्तरको आणविक शक्तिलाइ क्षिण पार्न र उत्तर कोरियालाइ पनि ध्वस्त पारेर सिद्दाउन चाहन्छ । उत्तर र दक्षिणको मिलन प्रति अमेरिकाइ हजम भएको छैन । ट्रम्प नेतृत्वको अमेरिकालाइ चिनले आर्थिक रुपमा गरेका उन्नती र उत्तर कोरियाको धम्किको साँख मार्नुपर्ने छ । आफ्नो छिमेकी बीचको सम्बन्ध सुधार गर्दै उच्च आर्थिक सम्वृद्धिमा जानुकोविकल्प छैन । आपसी मतभेद र एक पक्षबाट भएको अन्यायलाइ पुर्नविचार गर्नू पर्छ । एसियाको भुमिमा चर्किरहको उत्तर दक्षिण कोरियाको युद्ध यहि हिउदकालीन ओलम्पिकले साम्य पार्ने ढोका खोलोस शुभकामना ।

 

२२ माघ २०७४, सोमबार १०:५९ मा प्रकाशित

समाचार

बिष्णु माझीको आवाजमा धोकाको पसल गित भिडियो सहित,

अनिता थापा मगर रेडियो रामेछाप मंसिर २४ जोगी गितको अपार सफलता संगै फेरी पनि बिशाल सोनीको नया...... पूरा पढ्नुहोस् »

भिमसेन खतिवोडाको रातो टुनी टारीखेत मुनी गित सार्बजनिक ,, भिडियो सहित,,

अनिता थापा मगर रामेछाप , मंसिर २४ लोकगितसंगितका क्षेत्रमा अनबरत रुपमा लागीरहनुभएको कलाकार...... पूरा पढ्नुहोस् »

प्रताप दासको नयाँ गीत ‘घामले जुनलाई’ सार्वजनिक ,भिडियो सहित,,

अनिता थापा मगर रामेछाप मंसिर २४ नेपाल आइडल’ पहिलो सिजनका सेकेन्ड रनरअप बनेका प्रताप दासको...... पूरा पढ्नुहोस् »

अमेरिकाको न्युयोर्कमा नेपालका श्रष्टा तथा सर्जकहरु सम्मानित गुञ्जियो कालजयी गित।

न्युयोर्क डिसेम्बर ९, नेपाली अमेरिकन कलाकार संघले हिजो नेपालका महान श्रष्टा तथा सर्जकहरुको...... पूरा पढ्नुहोस् »

आशा खड्काको अभिनयमा मसानघाट सार्बजर्निक

अनिता थापा मगर रेडियो रामेछाप मंसिर २४ निकै नै मनछुने आवाजकी धनि गायिका लक्ष्मी परियार र...... पूरा पढ्नुहोस् »

काड्मान्डौ बिश्वबिद्द्यालयमा रक्त अभियान कार्यक्रम सम्पन्न,,

अनिता थापा मगर ,रेडियो रामेछाप मंसिर २३ आज काड्मान्डौमा रक्त अभियान कार्यक्रम सम्पन्न भएको...... पूरा पढ्नुहोस् »

रामेछापमा अन्तक्र्रिया कार्यक्रम सम्पन्न,,

सम्झना श्रेष्ठ, रेडियो रामेछाप मंिसर २३ लैङ्गिक हिंसा विरुद्धको १६ दिने अभियान तथा...... पूरा पढ्नुहोस् »

चीनमा भएको मिस वर्ल्ड २०१८ को उपाधी म्याक्सिकोलाई

दबङ आशिष-चीनको सान्या स्थित भएको मिस वर्ल्ड २०१८ काे उपाधि मेक्सिकाेले हात पारेको छ। टप ५ मा...... पूरा पढ्नुहोस् »

उद्योग बाणिज्य संंघकाे ११ अाै साधरणसभा सम्पन्न ,,

  अनिता थापा मगर, रेडियो रामेछाप मंसिर 22 प्रदेश नं ३ का आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्री...... पूरा पढ्नुहोस् »

मंसिर लागेसंगै श्रीकृष्ण बम मल्लको पन्चेबाजा गित सार्बजनिक ,,

अनिता थापा मगर रामेछाप मँसिर २२ चर्चित कलाकार श्रीकृष्ण बम मल्लको मौलिक पन्चेबाजा गित...... पूरा पढ्नुहोस् »