logo

उत्तर र दक्षिण कोरियाको मिलनमा,खुसीका आँसु र अमेरिकी चिन्ता

संबाददाता

Loading…

सज्जन कुमार सिँह
आपसी सहमती र लचकता अपनायो भने हरेक कुरामा सहमती जुटाउन सकिन्छ । केहि दिन अघि सम्म एकले अर्कालाइ सिद्धाउने खेल खेलिरहेका आफ्नै दाजुभाइ उत्तर र दक्षिण कोरियामा केहि बर्ष यता कै उत्कृष्ट दृश्य देखियो । दक्षिण कोरियामा आयोजना भएको हिउँदकालिन ओलम्पिक गेमले उत्तर कोरियालीहरुले दक्षिणको भुमि टेक्ने बाटो खुला गरे । उनीहरुबीचको तिक्तता यति गहिरो गरि बढेको थियो कि कुन बेला कस्ले कसरी आक्रमण गर्छ । यहि भयका बीच बाचिरहेका छन् उत्तर दक्षिणका नागरिकहरु ।
१९५० यताका सबै समयहरु व्दन्द र त्रासमा वितिरहेका छन् । कोरियन युद्ध १९५० देखि ५३ कुनै सम्झौता विना नै टुँगियो । दशौ लाख मान्छेको रगत बग्यो ।पहिला एउटै देश रहेको उत्तर र दक्षिण टुक्रिय पछि दुइ देश बने । कोरियन युद्धको औपचारिक समाप्ति हुनै पाएन । यी दुइ देश विच आज सम्म पनि युद्ध चलिरहेको छ । कोरियन युद्धमा यस्तो एउटा अवस्था आयो । दुइ देशमा विभाजित भएपछि एउटै परिवार दुइतिर भए,बाबा उत्तरमा आमा दक्षिणमा ,छोरा उत्तरमा छोरि दक्षिणमा । एउटै परिवारका सदस्यहरु दुइ रास्टमा विभाजित भएर बाच्नुको पिडा पटकपटक टेलिभिजन र मिडियामा देख्न पाइन्छ । अझै बढि कोरियन चार्ड र विशेष पर्व जहाँ उत्तर र दक्षिणमा विभाजित परिवारका सदस्यलाइ केहि घण्टाका लागि भेटघाट गर्ने अवसर दिइन्छ । लामो समयसँग परिवार सँग छुटिएर बस्दाको पिडा उनीहरुको भेटमा खस्ने आसू र पिडाले बताउछ ।
यतिखेर दक्षिण्मा भइरहेको ओलम्पिक गेमको लागि उत्तर ले दक्षिण कोरियामा आवाजजावातको ढोका खुलेको छ । हिउदकालिन ओलम्पिक खेलमा भाग लिन दक्षिण कोरियामा आइपुगेका उत्तर कोरियाका खेलाडिहरुलाइ देखेर दक्षिण कोरियाका नागरिकको आँखा खुसीको आँसु बगे । त्यो खुुसीको आँसुले बोलिरहेको छ आफ्नै दाजुभाइ,आफ्नै छिमेकीहरु मिल्नुपर्छ । डर त्रास र एक अर्कालाइ सिद्धाउने खेल अब बन्द हुनुपर्छ ।
उत्तर कोरिया कम्युनिष्ट मुलुक हो । जो आणविक हतियार र अन्वर्षण मार्फत विश्वलाइ नै ध्यान केन्द्रित गरेको छ । विश्व मै दोस्रो आणविक रुपमा शक्ति सम्पन्न भएको बताइने उत्तर कोरियामा किम जोन उन रास्टपति भएपछि अझै आक्रमक रुपमा प्रस्तुत भइरहेका छन् । प्राय दिनहरु र हप्ताहरुमा आणविक परिक्षण गर्नै गरिरहेको उत्तरलाइ अमेरिकी सेना दक्षिणमा बसेर उत्तरमाथी हौवा दिइरहको मन परेको छैन । उसले आफ्नो भुमि मिचेको आफुमाथि अन्याय गरेका र विगतमा अमेरिकी सेना र दक्षिण कोरियाली सेनाले गरेको ज्याजदीको हिसाबकिताब मिलान गर्न चाहनछ ।
तर युद्धमा सहयोग गरेको र विकासमा पनि सहयोग गरेको अमेरिकालाइ दक्षिण कोरियाले निकै मान्छ । उसको दाइने हात जस्तो बनेको दक्षिण कोरियाली नागरिकमा भने उत्तर र दक्षिणको विवादमो मुख्य जरो अमेरिकी हस्तक्षेप रहेको बताउछन् ।
केहि महिला अघि दक्षिण कोरिया र जापानी क्षेत्रमा क्षेप्तास्त्र हाने पछि सयुक्त रास्टसँघले उत्तरकोरियामा नाकाबन्दी लगाएको थियो ।
नाकाबन्दी ताका इन्धन तथा अन्य सामाग्री सहयोग गरेको भनि चिनलाइ समेत अमेरिकाले आरोप लगायो । उत्तरले आफु विरुद्ध नाकाबन्दी लगाउने देशलाइ सिद्धाउने चेतावनी समेत दिइरहे । कम्युनिष्टहरुले भन्दै आएको साम्यवादको दिशा पच्छाइरहको उत्तरलाइ त्यहाँका नागरिको मानव अधिकार हनन् गरेको र क्रुर शासन गरेका भन्ने आरोप पनि लगाउने गरिन्छ । तर उत्तर कोरियाले भित्र भित्रै चमात्कारिक ढँगले विकास गरिरहेको छ । जहाँ सबै नागरिकका लागि समान खालको खानपान,शिक्षा र सेवा प्रदान गरिन्छ ।
दक्षिण कोरिया विश्व कै शक्ति रास्टको रुपमा उदयमान छ । उसले ५० बर्ष कै छोटो समयमा आफूलाइ सँसारका १० औ आर्थिक रुपमा शक्तिसम्पन्न रास्टको रुपमा उभ्याउन सफल भएको छ ।युद्धको कठिन अवस्थाबाट गुज्रीएर भोकमरी बाट ग्रसीत दक्षिण कोरियाली नागरिकमा श्रम गर्ने बानीको विकास भयो । विकासवादी नेताको उदयले दक्षिणले फट्को मार्यो तर उत्तर सँगको सम्बन्ध भने सुधार्न सकेन । अहिले भने दुइ देश विचको आवाजजावत खुला र खेलामा सहभागीताले सकारात्मक वातावरणके सन्देश प्रवाह गरेको छ । अमेरिका दक्षिण एसियामा आफ्नो प्रभाव जमाउनका लागि आफ्नो खेल्ने भूमि र मित्रका रुपमा दक्षिण कोरियालाइ लिन्छ । अमेरिकी शिखो गर्दै सडक, घर तथा अन्य निती पारित गरेका दक्षिण कोरियाले युद्धमा लगाएको अमेरिकी गुनलाइ यसै वेवास्ता गर्न सकेको छैन । बर्षेनी अमेरिकी सेनाको सैन्य अभ्यास गराउने, सेनाको क्याम्प्मा अमेरिकी सेना राख्ने जस्ता कार्य गर्दै आएको दक्षिण कोरियाले अमेरिकी सेनलाइ फिर्ता गरेर उत्तर सँगको सम्बन्ध सुधार गर्नुपर्ने आवाज पनि उठिरहेको छ । तर अमेरिका जसरी पनि दक्षिणको बाटो भएर उत्तरको आणविक शक्तिलाइ क्षिण पार्न र उत्तर कोरियालाइ पनि ध्वस्त पारेर सिद्दाउन चाहन्छ । उत्तर र दक्षिणको मिलन प्रति अमेरिकाइ हजम भएको छैन । ट्रम्प नेतृत्वको अमेरिकालाइ चिनले आर्थिक रुपमा गरेका उन्नती र उत्तर कोरियाको धम्किको साँख मार्नुपर्ने छ । आफ्नो छिमेकी बीचको सम्बन्ध सुधार गर्दै उच्च आर्थिक सम्वृद्धिमा जानुकोविकल्प छैन । आपसी मतभेद र एक पक्षबाट भएको अन्यायलाइ पुर्नविचार गर्नू पर्छ । एसियाको भुमिमा चर्किरहको उत्तर दक्षिण कोरियाको युद्ध यहि हिउदकालीन ओलम्पिकले साम्य पार्ने ढोका खोलोस शुभकामना ।

 

२२ माघ २०७४, सोमबार १०:५९ मा प्रकाशित

समाचार

गायक एवं मोडल प्रदीप रोक्का मलेसियामा आयोजित नेपाल टेलिकम म्युजिक अवार्डमा नायक साबित!!!

नवराज तिमल्सिना "एकान्ते" संघर्ष र क्षमताको का बिर्तामा आफ्नो छुट्टै पहिचान बनाउन सफल लोक तथा...... पूरा पढ्नुहोस् »

तीनसय महिलाको पाठेघर परीक्षण

फलेवास, पर्वत, २९ जेठ पर्वतको जलजला गाउँपालिकाको माझफाँटमा सोमबार सञ्चालित पाठेघरसम्बन्धी...... पूरा पढ्नुहोस् »

लक्षित समुहको जनप्रतिनिधीको लागि जैमिनिमा तालिम

बागलुङ लक्षीत समुहको लागि जैमिनि नगरपालिकाको जन प्रतिनिधिहरु लाई कुस्मिशेरामा दुई दिवशिय...... पूरा पढ्नुहोस् »

पहिलो अन्तर्राष्ट्रिय ‘स्केट फेस्टिबल जात्रा’ हुने

काठमाडौँ, २९ स्केट खेललाई देशव्यापीकरण गर्दै युवालाई प्रोत्साहन गर्ने उद्देश्यले पहिलो...... पूरा पढ्नुहोस् »

कमिसन चाख्न नपाएपछि धुर्मुस-सुन्तलीलाई भ्रष्टाचारको आरोप लगाउने वीरका कर्मचारीहरु भागाभाग

वीर अस्पताललाई नमुना अस्पताल बनाउन लागिपरेका धुर्मुस-सुन्तली फाउण्डेसनलाई भ्रष्टाचार...... पूरा पढ्नुहोस् »

ब्याबसायी एवं समाजसेवी इश्वरि कंडेलको “रमिता” जुलाइ 16, नाकानो जिरो हल टोकियोमा रिलिज हुने!!

नवराज तिमल्सिना "एकान्ते" छिमेकी मुलुक भारतबाट आफ्नो बैदेशिक श्रम यात्रा सुरु गरेका इश्वरी...... पूरा पढ्नुहोस् »

सन्तोष बिसिको कमाल अब सिर्जना गायन भन्दा माथि: तिम्रो सिउदो मार्फत मोडलिङ्ग मा पनि डेभ्यु!!!(भिडियो सहित)

नवराज तिमल्सिना"एकान्ते" धमाधम बजारमा लोक दोहोरि गीति एल्बमहरुको प्रकाशन भइरहेको पछिल्लो...... पूरा पढ्नुहोस् »

जापानमा नेपथ्य व्याण्डको ऐतिहाँसिक कन्सर्ट हुँदै

          ज्याक खड़का  टोकियो । नेपाली मौलिक गित संगितलाई लोक पप, लोक रक अनि...... पूरा पढ्नुहोस् »

गणतन्त्र दिवसको उपलक्ष्यमा बृहत् सरसफाई कार्यक्रम

-केेेे पि  कुुमार जलन पाेखरा लेखनाथ महानगरपालिकाले गणतन्त्र दिवसको अबसर पारेर बृहत सरसफाई...... पूरा पढ्नुहोस् »

बागलुङका पुर्व सांसद परि थापालाई पितृशोक

  बागलुङ, १३ जेठ– नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (क्रान्तिकारी माओवादी) का स्थायी समिति सदस्य...... पूरा पढ्नुहोस् »