logo

उत्तर र दक्षिण कोरियाको मिलनमा,खुसीका आँसु र अमेरिकी चिन्ता

संबाददाता

Loading…

सज्जन कुमार सिँह
आपसी सहमती र लचकता अपनायो भने हरेक कुरामा सहमती जुटाउन सकिन्छ । केहि दिन अघि सम्म एकले अर्कालाइ सिद्धाउने खेल खेलिरहेका आफ्नै दाजुभाइ उत्तर र दक्षिण कोरियामा केहि बर्ष यता कै उत्कृष्ट दृश्य देखियो । दक्षिण कोरियामा आयोजना भएको हिउँदकालिन ओलम्पिक गेमले उत्तर कोरियालीहरुले दक्षिणको भुमि टेक्ने बाटो खुला गरे । उनीहरुबीचको तिक्तता यति गहिरो गरि बढेको थियो कि कुन बेला कस्ले कसरी आक्रमण गर्छ । यहि भयका बीच बाचिरहेका छन् उत्तर दक्षिणका नागरिकहरु ।
१९५० यताका सबै समयहरु व्दन्द र त्रासमा वितिरहेका छन् । कोरियन युद्ध १९५० देखि ५३ कुनै सम्झौता विना नै टुँगियो । दशौ लाख मान्छेको रगत बग्यो ।पहिला एउटै देश रहेको उत्तर र दक्षिण टुक्रिय पछि दुइ देश बने । कोरियन युद्धको औपचारिक समाप्ति हुनै पाएन । यी दुइ देश विच आज सम्म पनि युद्ध चलिरहेको छ । कोरियन युद्धमा यस्तो एउटा अवस्था आयो । दुइ देशमा विभाजित भएपछि एउटै परिवार दुइतिर भए,बाबा उत्तरमा आमा दक्षिणमा ,छोरा उत्तरमा छोरि दक्षिणमा । एउटै परिवारका सदस्यहरु दुइ रास्टमा विभाजित भएर बाच्नुको पिडा पटकपटक टेलिभिजन र मिडियामा देख्न पाइन्छ । अझै बढि कोरियन चार्ड र विशेष पर्व जहाँ उत्तर र दक्षिणमा विभाजित परिवारका सदस्यलाइ केहि घण्टाका लागि भेटघाट गर्ने अवसर दिइन्छ । लामो समयसँग परिवार सँग छुटिएर बस्दाको पिडा उनीहरुको भेटमा खस्ने आसू र पिडाले बताउछ ।
यतिखेर दक्षिण्मा भइरहेको ओलम्पिक गेमको लागि उत्तर ले दक्षिण कोरियामा आवाजजावातको ढोका खुलेको छ । हिउदकालिन ओलम्पिक खेलमा भाग लिन दक्षिण कोरियामा आइपुगेका उत्तर कोरियाका खेलाडिहरुलाइ देखेर दक्षिण कोरियाका नागरिकको आँखा खुसीको आँसु बगे । त्यो खुुसीको आँसुले बोलिरहेको छ आफ्नै दाजुभाइ,आफ्नै छिमेकीहरु मिल्नुपर्छ । डर त्रास र एक अर्कालाइ सिद्धाउने खेल अब बन्द हुनुपर्छ ।
उत्तर कोरिया कम्युनिष्ट मुलुक हो । जो आणविक हतियार र अन्वर्षण मार्फत विश्वलाइ नै ध्यान केन्द्रित गरेको छ । विश्व मै दोस्रो आणविक रुपमा शक्ति सम्पन्न भएको बताइने उत्तर कोरियामा किम जोन उन रास्टपति भएपछि अझै आक्रमक रुपमा प्रस्तुत भइरहेका छन् । प्राय दिनहरु र हप्ताहरुमा आणविक परिक्षण गर्नै गरिरहेको उत्तरलाइ अमेरिकी सेना दक्षिणमा बसेर उत्तरमाथी हौवा दिइरहको मन परेको छैन । उसले आफ्नो भुमि मिचेको आफुमाथि अन्याय गरेका र विगतमा अमेरिकी सेना र दक्षिण कोरियाली सेनाले गरेको ज्याजदीको हिसाबकिताब मिलान गर्न चाहनछ ।
तर युद्धमा सहयोग गरेको र विकासमा पनि सहयोग गरेको अमेरिकालाइ दक्षिण कोरियाले निकै मान्छ । उसको दाइने हात जस्तो बनेको दक्षिण कोरियाली नागरिकमा भने उत्तर र दक्षिणको विवादमो मुख्य जरो अमेरिकी हस्तक्षेप रहेको बताउछन् ।
केहि महिला अघि दक्षिण कोरिया र जापानी क्षेत्रमा क्षेप्तास्त्र हाने पछि सयुक्त रास्टसँघले उत्तरकोरियामा नाकाबन्दी लगाएको थियो ।
नाकाबन्दी ताका इन्धन तथा अन्य सामाग्री सहयोग गरेको भनि चिनलाइ समेत अमेरिकाले आरोप लगायो । उत्तरले आफु विरुद्ध नाकाबन्दी लगाउने देशलाइ सिद्धाउने चेतावनी समेत दिइरहे । कम्युनिष्टहरुले भन्दै आएको साम्यवादको दिशा पच्छाइरहको उत्तरलाइ त्यहाँका नागरिको मानव अधिकार हनन् गरेको र क्रुर शासन गरेका भन्ने आरोप पनि लगाउने गरिन्छ । तर उत्तर कोरियाले भित्र भित्रै चमात्कारिक ढँगले विकास गरिरहेको छ । जहाँ सबै नागरिकका लागि समान खालको खानपान,शिक्षा र सेवा प्रदान गरिन्छ ।
दक्षिण कोरिया विश्व कै शक्ति रास्टको रुपमा उदयमान छ । उसले ५० बर्ष कै छोटो समयमा आफूलाइ सँसारका १० औ आर्थिक रुपमा शक्तिसम्पन्न रास्टको रुपमा उभ्याउन सफल भएको छ ।युद्धको कठिन अवस्थाबाट गुज्रीएर भोकमरी बाट ग्रसीत दक्षिण कोरियाली नागरिकमा श्रम गर्ने बानीको विकास भयो । विकासवादी नेताको उदयले दक्षिणले फट्को मार्यो तर उत्तर सँगको सम्बन्ध भने सुधार्न सकेन । अहिले भने दुइ देश विचको आवाजजावत खुला र खेलामा सहभागीताले सकारात्मक वातावरणके सन्देश प्रवाह गरेको छ । अमेरिका दक्षिण एसियामा आफ्नो प्रभाव जमाउनका लागि आफ्नो खेल्ने भूमि र मित्रका रुपमा दक्षिण कोरियालाइ लिन्छ । अमेरिकी शिखो गर्दै सडक, घर तथा अन्य निती पारित गरेका दक्षिण कोरियाले युद्धमा लगाएको अमेरिकी गुनलाइ यसै वेवास्ता गर्न सकेको छैन । बर्षेनी अमेरिकी सेनाको सैन्य अभ्यास गराउने, सेनाको क्याम्प्मा अमेरिकी सेना राख्ने जस्ता कार्य गर्दै आएको दक्षिण कोरियाले अमेरिकी सेनलाइ फिर्ता गरेर उत्तर सँगको सम्बन्ध सुधार गर्नुपर्ने आवाज पनि उठिरहेको छ । तर अमेरिका जसरी पनि दक्षिणको बाटो भएर उत्तरको आणविक शक्तिलाइ क्षिण पार्न र उत्तर कोरियालाइ पनि ध्वस्त पारेर सिद्दाउन चाहन्छ । उत्तर र दक्षिणको मिलन प्रति अमेरिकाइ हजम भएको छैन । ट्रम्प नेतृत्वको अमेरिकालाइ चिनले आर्थिक रुपमा गरेका उन्नती र उत्तर कोरियाको धम्किको साँख मार्नुपर्ने छ । आफ्नो छिमेकी बीचको सम्बन्ध सुधार गर्दै उच्च आर्थिक सम्वृद्धिमा जानुकोविकल्प छैन । आपसी मतभेद र एक पक्षबाट भएको अन्यायलाइ पुर्नविचार गर्नू पर्छ । एसियाको भुमिमा चर्किरहको उत्तर दक्षिण कोरियाको युद्ध यहि हिउदकालीन ओलम्पिकले साम्य पार्ने ढोका खोलोस शुभकामना ।

 

२२ माघ २०७४, सोमबार १०:५९ मा प्रकाशित

समाचार

रेशम चौधरीलाई सपथ गराउने समाचारले टीकापुर घटनाका पीडित मर्माहत, बहानामा उन्मुक्ति नदिन चेतावनी

कैलालीको टीकापुर घटनाका मुख्य अभियुक्त भनिएका रेशम चौधरीलाई स–सम्मान संसदमा भित्र्याउने...... पूरा पढ्नुहोस् »

गृहमन्त्री थापाको सालिनता: गृह र पुरै प्रहरीनै परे अचम्मित?

शिवजी श्रेष्ठ यसपटक गजब भो, जब जब नेपालमा गृहमन्त्री परिवर्तन हुन्छ, तब पदबहालीसँगै...... पूरा पढ्नुहोस् »

सरकार समक्ष गछ्दारको प्रश्न : गणेश लामालाई किन खेदेको ?

७ चैत, काभ्रे । नेपाली कांग्रेसका नेता विजयकुमार गच्छदारले गुण्डा नाइके गणेश लामाले नराम्रो...... पूरा पढ्नुहोस् »

न्यायपालिकाकाे कानुनि सर्बाेच्चता र संसदकाे गरिमामा जाेगाउन ध्यानकर्षण

" सचिन्द्र श्रेष्ठ ,बागलुङ संघिय प्रतिनिधि सभामां राष्ट्रिय जनता दल बाट हिराशतमा अाराेपित...... पूरा पढ्नुहोस् »

सर्जक गायक एवं मोडल प्रदीप रोक्का: सङ्घर्षले खारिएका कलाकार!!!

नवराज तिमल्सिना "एकान्ते" एक दशकभन्दा लामो सांगीतिक यात्राको क्रममा भोगेका हरेक भोगाइबाट...... पूरा पढ्नुहोस् »

बागलुङको ढोरपाटन नगरपालिका-२ मा बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, ११ घाइते

बुटवलबाट बागलुङको वुर्तिवाङ आउँदैं गरेको लु १ ख ७४३९ नम्बरको बस ढोरपाटन नगरपालिका–२ गरगरेमा...... पूरा पढ्नुहोस् »

पूर्वराजाको राजनीतिक चासो, झापाको चियाबगानमा गोप्य छलफल।

५ चैत, झापा । पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाह राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीको पुनगर्ठन...... पूरा पढ्नुहोस् »

प्रचण्डलाइ मनपर्ने तीन गित।

काठमाडौं : माओवादीले १० वर्षे जनयुद्ध सुरु गर्दा कलाकारहरूले राम्रै सहयोग गरे। कलाको...... पूरा पढ्नुहोस् »

श्रीमान श्रीमतिबिच सुमधुर सम्बन्धको खाचो: डिभोर्स गरे सम्पती नपाइने।।।

मुलुकी ऐनको प्रतिस्थापनका लागि ल्याउन लागिएको देवानी कानुनमा पत्नीले स्वेच्छाले सम्बन्ध...... पूरा पढ्नुहोस् »

सहकारी महिलाहरुकाे क्षमता बिकास र ह्विल चियर वितरण

सचिन्द्र श्रेष्ठ,बागलुङ ग्रामिण भेगका महिलाहरुकाे जीवन स्तर उठाउन र अार्थिक समृद्दिकाेे...... पूरा पढ्नुहोस् »