logo

जान्नुहोस नेपालका २१ वटा रास्ट्रिय गौरवका आयोजना यी पुरा भए नेपालको मुहार पुरै फेरिनेछ

संबाददाता

Loading…

सज्जन कुमार सिँह
नेपालमा रास्टिय योजना आयोग,स्थानीय विकास मन्त्रालय र विकास मन्त्रालयले देशको विकासका लागि विभिन्न योजनाहरु अघि सारिएका छन् । देशलाइ विकास गर्ने ठुलो महत्वकाँच्छी योजनाहरु लामो समयदेखि पुरा हुन नसकेका तर देशको विकासमा ठुलो प्रभाव पार्ने आयोजनालाइ रास्टिय गौरवका आयोजना भनि सहमती बनाइएको छ । पहिला एउटा सरकारले अर्काे सरकार बने सँगै योजना विचमै तुहाथ्यो । जसको कारण राम्रा योजनाहरु पनि योजना मै मारिन्थ्यो । यस्तो अवस्थालाइ पार गर्ने गरि देशका २१ ऋायोजनालइ रास्टिय गौरवको आयोजनाका रुपमा सम्पन्न गर्ने लक्ष्य लिइएको छ ।
१ )मेलम्ची खानेपानी आयोजना ः हाल काठमाण्डौ उपत्यकाको जनसँख्या ३२ लाख भन्दा बढि छ । दैनिक रुपा ३० करोड लिटर पानीको अवश्यकता छ । यहाँ पानीको आपुर्ति १५ करोड लिटर भन्दा बढि छैन । मेलाम्ची आयोजना २०५५ साल देनि नै चर्चामा रहेको थियो । मेलम्ची आयोजनलाइ असम्भव आयोजना भन्दै निकै हिसी टिउरीका रुपमा चर्चा गरिन्थ्यो । धेरै पटक निर्माण अवधी सकिदै थपिए पनि यो आयोजनाको सबै काम सकिएर अवको ६ महिना भित्र काठमाण्डौमा मेलम्चीको पानी झारिने बताइएको छ । यो आयोजनाको सुरुङ बनाउन चिनिया कम्पनीले ठेक्का लिएपनि बजेट र समय नमिल्दा विच मै छाडेको थियो । एसियाली विकास बँैकको ऋण सहयोगमा सम्पनन गर्न लागिएको यो आयोजनाको कुल लागत ८ अर्ब नेपाली रुपँया भन्दा पनि बढि हुने भएको छ । यो आयोजना सम्पन्न गर्न जाइका,एन डि एफ जस्ता अन्तरास्टिय सस्थाको पनि सहयोग छ ।
२ .पुर्व पश्चिम रेलमार्ग ( मेचीमहाकाली विद्युतीय रेलमार्ग) रेल्वे तथा मेट्रो विकास आयोजना अन्तर्गत यो परियोजना पुर्व मेचीदेखी पश्चिम महाकालीको गड्डीचौकी सम्म ९४५ किमि लम्बाइ र रेव्ले लिँक लाइन पोखरा काठमाण्डौ ७२ किलोमिटर हुने भनेर घोषणा गरि कामहरु पनि भइरहेको छ । २०१८ सम्म सम्पन्न गर्ने लेक्ष्य राखिए पनि काम अघि बढ्न सकेको छैन । फेरि चिन र भारतले विभिन्न रेल नाका खोलिदिने आश्वासन र विवाद मै अल्झिएको छ । कोरिया लगायतका केहि कम्पनीले काठमाण्डौमा अन्डरग्राण्ड रेल्वे मेट्रोको सम्भाव्यता समेत अध्ययन गरिसकेको छ ।
३.पश्चिम सेति जलविद्युत आयोजना ः नेपालका सुदुर पश्चिममा डोटी र डढेलधुरा र बझाङ जिल्लामा मुख्य सँरचना हुने गरि ७५० मेगावाट क्षमताको जलाशयुक्त आयोजना पनि विदेश कम्पनीले काम गर्न नसकोर फिर्ता भएको छ । यो ठाउँमा लामो समयदेखिको जग्गा विवादका कारण पनि यसले गति लिन सकेको थिएन । यो आयोजना पुरा भए देशमा लोडसेडिङ पुरै अन्त्य हुनेछ । भने अन्य आयोजना बाट उत्पादिन विजुली बेच्न सकिन्थ्यो ।
४,)दोस्रो अन्तारास्टिय विमानस्थान बारा ः यो विमान स्थल २०२५ सम्मा सम्पन्न गर्ने लक्ष्य राखिएको छ । यो पूर्ण क्षमतामा सन्चालन गर्दा यो विमानस्थलले बार्षिक १ करोड ५० लाख यात्रुलाइ सेवा दिन सक्नेछ । यो विमानस्थल र काठमाण्डौलाइ फास्ट ट्राकले जोडिने छ
५,)पोखरा क्षेत्रीय अन्तरास्टिय विमानस्थल ः पोखराको छिने डाडामा ३६०० रोपनी क्षेत्रपफलमा निर्माण हुने यो विमानस्थलमा निर्माणबाट विश्व कै एक पर्यटकीय गन्तव्य पोखरा एक मुख्य पर्यटकय केन्द्रका रुपमा स्थापित हुने छ। इपि सि अन्तर्गत २१ करोड ६० लाख डलर २० अर्व ३० करोड रुपैँया को लागतमा बन्ने यो विमानस्थलको २५०० मिटर लम्बाइ र ४५ मिटर चौडाइ को क्रक्रीटको पक्की धवनमार्गमा अतिरिक्त ट्याक्सि वे,एप्रो्न आन्तरिक छुट्टा छुट्टै तर्मिनल भवन एयर ट्राफि कन्ट्रोल टावर,कार्गो,टर्मिनल , विल्डिङ एयरपोर्ट ह्याङगर ५० मिटर लामो एयर ब्रिज जहाजबामट सोझै टर्मिनल भवनमा पुगने बाटो ) जस्ता सँरचनाहरु ीनर्माण गरिनिेछन् । चिनको आयात निर्यात बैंक बाट सहुलियत दरमा ऋण सहयोग प्राप्त भइ चिनको क्यासि इन्जिनियरिङ कम्पनीले ५ बर्ष भित्रमा २०१९ मा सन्चालमा आउने भनिएको थियो । स्थानीय बासीको मुआव्जा विवाद र अन्य कारणले गर्दा यो विमानस्थलको निर्माण कार्य पति निकै ढिला भएको छ । अहिले क्षेत्रिय पश्चिमाञ्चल विमानस्थलको निर्माण कार्य धमाधम भइरहेको छ ।
६)गौतम बुद्ध विमानस्थल भैरहवा ः यो एडिवि को ऋण सहयोगमा ६ अर्व २३ करोड लागतमा यो विमानस्थल बनाइने योजना लिइएको छ । यसको धावनमार्ग ३००० गुण ४५ मिटरको हुने छ । यसको अन्तरास्टिय टर्मिनल भवन र कन्ट्रोल टावर २०७४ भित्र गरिने भनिएपनि यसको निर्माण अझै पुरै सकिएको छैन । यसको निर्माण कार्य पनि द्रुत गतिमा अघि बढेको छ ।
कठमाण्डौ तराइ मधेश दु्रतमार्ग ः (फास्ट ट्राक) ः काठमाण्डौबाट तराइ जोड्ने वाराको निजगढबाट सुरुभइ मकवानपुर हुँदै काठमाडौं पुग्ने ७६ किमि लम्बाइ दु्रतमार्गले प्रस्तावित निजगढ विमानस्थललाइ समेत जोड्ने छ । यो योजना सरकारी निजी क्षेत्रको सयुक्त लगानी र सहभागितामा निर्माण सम्पन्न गर्ने लक्ष्य राखिएको छ । यो सडकको ५० मिटर र चारलाइनको बाटो बनाइने भनिएको छ । हाल काठमाण्डौ हेटौडा यात्रा ८,९ घण्टा लाग्नेमा यो फास्ट ट्राक बनेमा २ घण्टामा छोट्निे छ । यसको जम्मा लागत ७६ अर्व रुपैया रहको छ ।
७) सिक्टा सिचाँइ आयोजना
८)रानी जमरिया कुलरिया सिँचाइ कुलो आयेजना ः
१०)बुढिगण्डकी जलविद्युत आयोजना ः ६०० मेगावट क्षमताको यो आयेजना सम्पन्न गर्न २ खर्ब २३ अर्ब लाग्ने छ र अझै थप गर्नुपर्ने छ ।
११)माथिल्लो तामाकोशी जलविद्युत आयोजना ः
१२)तराइँ हुलाकी राजमार्ग ः
१३)उत्तर दक्षिण लोकमार्ग ? कोशी कोरिडोर
१४)उत्तर दक्षिण लोमार्ग(कालीगण्डकी कोरिडोर)
१५)उत्तर दक्षिण लोकमार्ग (कर्णाली कोरिडोर)
१६)मध्य पहाडी लोकमार्ग(पुष्पलाल मार्ग)
१७)बबइ सिचाइ आयोजना
१८)पशुपति क्षेत्र विकास आयोजना
१९)लुम्बिनी क्षेत्र विकास आयोजना
२०) भेरी बबइ सिँचाइ आयोजना
२१)रास्टपति चुरे सँरक्षण क्षेत्र कार्यक्रम ः यी आयोजना सबै सम्पन्न भएमा नेपालको सँभावना सबै ढोका खुल्ने छन् र विकसित देशको कोटिमा देश अघि बढ्ने छ ।

२४ माघ २०७४, बुधबार १८:४१ मा प्रकाशित

समाचार

आयो है सबैलाई चकित पार्ने एस. बि अनुरागिको गित अन्तिम प्रहर ,भिडियो सहित ,,

अनिता थापा मगर पुस २  रामेछाप लोक गितका क्षेत्रमा क्रियाशिल गायक एस बि अनुरागिको नयाँ गित...... पूरा पढ्नुहोस् »

पहिलो द भ्वाइस अफ नेपालका बिजेता सिडि बिजय अधिकारी,

  अनिता थापा मगर मंसिर २९ , रामेछाप नेपालको पहिलो द भ्वाइस अफ नेपालको बिजेता गायक सिडी विजय...... पूरा पढ्नुहोस् »

करिश्मा ढकाल संग मस्किदै ओबि रायमाझी।

दबङ आशिष- अभिनयमा पोक्त मोडल ओबि रायमाझी अझ भनु कथा अनुसारको भुमिका निर्बाह गर्ने सक्ने...... पूरा पढ्नुहोस् »

जिल्ला स्तरीय भलिबल प्रतियोगिताको उपाधी मन्थली युनाइटेडलाई ,१ लाख ११ हजारको पुरस्कार जित्यो,

अनिता थापा मगर मंसिर २८ रामेछाप दास्रो बिर गणेशमान सिंह स्मृति कप २०७५ जिल्ला स्तरिय भलिबल...... पूरा पढ्नुहोस् »

पुस्कल शर्माको फेरि आयो सबैलाई रुवाउने बियोगात्मक गित (चिता ),,

अनिता थापा मगर मंसिर २८ रामेछाप, बियोगात्मक गित गाउदै लाखौँ दर्शकलाई रुवाउन , र सबैको मनमा...... पूरा पढ्नुहोस् »

अरे वा प्रकाश कुटवालको पप गित ध्युयै लायन एक दिन नपुग्दै २ लाख भन्दा बढिले हेरे ( हेर्नुस भिडियो) ,,

अनिता थापा मगर मंसिर २८ ,रामेछाप रामेछापका मात्र नभइ गितसंगितका एक धरोहर लोकप्रिय कलाकार...... पूरा पढ्नुहोस् »

प्रकाश सपुतको अभिनयमा मायाको अदालत आयो कस्तो रहेछ त ? हेर्नुहोस् भिडियो सहित,

अनिता थापा मगर मंसिर २८ रामेछाप फाष्ट क्रियसनको प्रस्तुतीले उदाउदै गरेका प्युठानका गायक...... पूरा पढ्नुहोस् »

मन बिनाको धन ठुलोकी धन बिनाको मन गितको सफलता पछि बाल गायक असोक दर्जीको चौरीको चाम्रो छुर्पि सार्वजनिक भिडिया सहित

अनिता थापा मगर मंसिर २७ रामेछाप मन बिनाको धन ठुलोकी धन बिनाको मन गितको अपार सफलता पछि बाल...... पूरा पढ्नुहोस् »

गायक ऋिषी खड्काको अहिले सम्मकै सबोत्कृष्ट्र गित अधुरो प्रेम सार्वजनिक भिडियो सहित ,,

अनिता थापा मगर रामेछाप मंसिर २७ लय शब्दमा उतिकै अब्बल र आवाज अझै ज्यादुमय, गायक ऋिषी खड्काको...... पूरा पढ्नुहोस् »

ओखलढुङगाको चर्चित कलाकार बालकुमार श्रेष्ठको अंरिङगालको गोलो बोलको गित सार्वजनिक ,भिडियो सहित

अनिता थापा मगर, रामेछाप मंसिर २६ ओखलढुङगाको चर्चित कलाकार बालकुमार श्रेष्ठको नयाँ गित...... पूरा पढ्नुहोस् »