logo

जान्नुहोस नेपालका २१ वटा रास्ट्रिय गौरवका आयोजना यी पुरा भए नेपालको मुहार पुरै फेरिनेछ

संबाददाता

Loading…

सज्जन कुमार सिँह
नेपालमा रास्टिय योजना आयोग,स्थानीय विकास मन्त्रालय र विकास मन्त्रालयले देशको विकासका लागि विभिन्न योजनाहरु अघि सारिएका छन् । देशलाइ विकास गर्ने ठुलो महत्वकाँच्छी योजनाहरु लामो समयदेखि पुरा हुन नसकेका तर देशको विकासमा ठुलो प्रभाव पार्ने आयोजनालाइ रास्टिय गौरवका आयोजना भनि सहमती बनाइएको छ । पहिला एउटा सरकारले अर्काे सरकार बने सँगै योजना विचमै तुहाथ्यो । जसको कारण राम्रा योजनाहरु पनि योजना मै मारिन्थ्यो । यस्तो अवस्थालाइ पार गर्ने गरि देशका २१ ऋायोजनालइ रास्टिय गौरवको आयोजनाका रुपमा सम्पन्न गर्ने लक्ष्य लिइएको छ ।
१ )मेलम्ची खानेपानी आयोजना ः हाल काठमाण्डौ उपत्यकाको जनसँख्या ३२ लाख भन्दा बढि छ । दैनिक रुपा ३० करोड लिटर पानीको अवश्यकता छ । यहाँ पानीको आपुर्ति १५ करोड लिटर भन्दा बढि छैन । मेलाम्ची आयोजना २०५५ साल देनि नै चर्चामा रहेको थियो । मेलम्ची आयोजनलाइ असम्भव आयोजना भन्दै निकै हिसी टिउरीका रुपमा चर्चा गरिन्थ्यो । धेरै पटक निर्माण अवधी सकिदै थपिए पनि यो आयोजनाको सबै काम सकिएर अवको ६ महिना भित्र काठमाण्डौमा मेलम्चीको पानी झारिने बताइएको छ । यो आयोजनाको सुरुङ बनाउन चिनिया कम्पनीले ठेक्का लिएपनि बजेट र समय नमिल्दा विच मै छाडेको थियो । एसियाली विकास बँैकको ऋण सहयोगमा सम्पनन गर्न लागिएको यो आयोजनाको कुल लागत ८ अर्ब नेपाली रुपँया भन्दा पनि बढि हुने भएको छ । यो आयोजना सम्पन्न गर्न जाइका,एन डि एफ जस्ता अन्तरास्टिय सस्थाको पनि सहयोग छ ।
२ .पुर्व पश्चिम रेलमार्ग ( मेचीमहाकाली विद्युतीय रेलमार्ग) रेल्वे तथा मेट्रो विकास आयोजना अन्तर्गत यो परियोजना पुर्व मेचीदेखी पश्चिम महाकालीको गड्डीचौकी सम्म ९४५ किमि लम्बाइ र रेव्ले लिँक लाइन पोखरा काठमाण्डौ ७२ किलोमिटर हुने भनेर घोषणा गरि कामहरु पनि भइरहेको छ । २०१८ सम्म सम्पन्न गर्ने लेक्ष्य राखिए पनि काम अघि बढ्न सकेको छैन । फेरि चिन र भारतले विभिन्न रेल नाका खोलिदिने आश्वासन र विवाद मै अल्झिएको छ । कोरिया लगायतका केहि कम्पनीले काठमाण्डौमा अन्डरग्राण्ड रेल्वे मेट्रोको सम्भाव्यता समेत अध्ययन गरिसकेको छ ।
३.पश्चिम सेति जलविद्युत आयोजना ः नेपालका सुदुर पश्चिममा डोटी र डढेलधुरा र बझाङ जिल्लामा मुख्य सँरचना हुने गरि ७५० मेगावाट क्षमताको जलाशयुक्त आयोजना पनि विदेश कम्पनीले काम गर्न नसकोर फिर्ता भएको छ । यो ठाउँमा लामो समयदेखिको जग्गा विवादका कारण पनि यसले गति लिन सकेको थिएन । यो आयोजना पुरा भए देशमा लोडसेडिङ पुरै अन्त्य हुनेछ । भने अन्य आयोजना बाट उत्पादिन विजुली बेच्न सकिन्थ्यो ।
४,)दोस्रो अन्तारास्टिय विमानस्थान बारा ः यो विमान स्थल २०२५ सम्मा सम्पन्न गर्ने लक्ष्य राखिएको छ । यो पूर्ण क्षमतामा सन्चालन गर्दा यो विमानस्थलले बार्षिक १ करोड ५० लाख यात्रुलाइ सेवा दिन सक्नेछ । यो विमानस्थल र काठमाण्डौलाइ फास्ट ट्राकले जोडिने छ
५,)पोखरा क्षेत्रीय अन्तरास्टिय विमानस्थल ः पोखराको छिने डाडामा ३६०० रोपनी क्षेत्रपफलमा निर्माण हुने यो विमानस्थलमा निर्माणबाट विश्व कै एक पर्यटकीय गन्तव्य पोखरा एक मुख्य पर्यटकय केन्द्रका रुपमा स्थापित हुने छ। इपि सि अन्तर्गत २१ करोड ६० लाख डलर २० अर्व ३० करोड रुपैँया को लागतमा बन्ने यो विमानस्थलको २५०० मिटर लम्बाइ र ४५ मिटर चौडाइ को क्रक्रीटको पक्की धवनमार्गमा अतिरिक्त ट्याक्सि वे,एप्रो्न आन्तरिक छुट्टा छुट्टै तर्मिनल भवन एयर ट्राफि कन्ट्रोल टावर,कार्गो,टर्मिनल , विल्डिङ एयरपोर्ट ह्याङगर ५० मिटर लामो एयर ब्रिज जहाजबामट सोझै टर्मिनल भवनमा पुगने बाटो ) जस्ता सँरचनाहरु ीनर्माण गरिनिेछन् । चिनको आयात निर्यात बैंक बाट सहुलियत दरमा ऋण सहयोग प्राप्त भइ चिनको क्यासि इन्जिनियरिङ कम्पनीले ५ बर्ष भित्रमा २०१९ मा सन्चालमा आउने भनिएको थियो । स्थानीय बासीको मुआव्जा विवाद र अन्य कारणले गर्दा यो विमानस्थलको निर्माण कार्य पति निकै ढिला भएको छ । अहिले क्षेत्रिय पश्चिमाञ्चल विमानस्थलको निर्माण कार्य धमाधम भइरहेको छ ।
६)गौतम बुद्ध विमानस्थल भैरहवा ः यो एडिवि को ऋण सहयोगमा ६ अर्व २३ करोड लागतमा यो विमानस्थल बनाइने योजना लिइएको छ । यसको धावनमार्ग ३००० गुण ४५ मिटरको हुने छ । यसको अन्तरास्टिय टर्मिनल भवन र कन्ट्रोल टावर २०७४ भित्र गरिने भनिएपनि यसको निर्माण अझै पुरै सकिएको छैन । यसको निर्माण कार्य पनि द्रुत गतिमा अघि बढेको छ ।
कठमाण्डौ तराइ मधेश दु्रतमार्ग ः (फास्ट ट्राक) ः काठमाण्डौबाट तराइ जोड्ने वाराको निजगढबाट सुरुभइ मकवानपुर हुँदै काठमाडौं पुग्ने ७६ किमि लम्बाइ दु्रतमार्गले प्रस्तावित निजगढ विमानस्थललाइ समेत जोड्ने छ । यो योजना सरकारी निजी क्षेत्रको सयुक्त लगानी र सहभागितामा निर्माण सम्पन्न गर्ने लक्ष्य राखिएको छ । यो सडकको ५० मिटर र चारलाइनको बाटो बनाइने भनिएको छ । हाल काठमाण्डौ हेटौडा यात्रा ८,९ घण्टा लाग्नेमा यो फास्ट ट्राक बनेमा २ घण्टामा छोट्निे छ । यसको जम्मा लागत ७६ अर्व रुपैया रहको छ ।
७) सिक्टा सिचाँइ आयोजना
८)रानी जमरिया कुलरिया सिँचाइ कुलो आयेजना ः
१०)बुढिगण्डकी जलविद्युत आयोजना ः ६०० मेगावट क्षमताको यो आयेजना सम्पन्न गर्न २ खर्ब २३ अर्ब लाग्ने छ र अझै थप गर्नुपर्ने छ ।
११)माथिल्लो तामाकोशी जलविद्युत आयोजना ः
१२)तराइँ हुलाकी राजमार्ग ः
१३)उत्तर दक्षिण लोकमार्ग ? कोशी कोरिडोर
१४)उत्तर दक्षिण लोमार्ग(कालीगण्डकी कोरिडोर)
१५)उत्तर दक्षिण लोकमार्ग (कर्णाली कोरिडोर)
१६)मध्य पहाडी लोकमार्ग(पुष्पलाल मार्ग)
१७)बबइ सिचाइ आयोजना
१८)पशुपति क्षेत्र विकास आयोजना
१९)लुम्बिनी क्षेत्र विकास आयोजना
२०) भेरी बबइ सिँचाइ आयोजना
२१)रास्टपति चुरे सँरक्षण क्षेत्र कार्यक्रम ः यी आयोजना सबै सम्पन्न भएमा नेपालको सँभावना सबै ढोका खुल्ने छन् र विकसित देशको कोटिमा देश अघि बढ्ने छ ।

२४ माघ २०७४, बुधबार १८:४१ मा प्रकाशित

समाचार

रेशम चौधरीलाई सपथ गराउने समाचारले टीकापुर घटनाका पीडित मर्माहत, बहानामा उन्मुक्ति नदिन चेतावनी

कैलालीको टीकापुर घटनाका मुख्य अभियुक्त भनिएका रेशम चौधरीलाई स–सम्मान संसदमा भित्र्याउने...... पूरा पढ्नुहोस् »

गृहमन्त्री थापाको सालिनता: गृह र पुरै प्रहरीनै परे अचम्मित?

शिवजी श्रेष्ठ यसपटक गजब भो, जब जब नेपालमा गृहमन्त्री परिवर्तन हुन्छ, तब पदबहालीसँगै...... पूरा पढ्नुहोस् »

सरकार समक्ष गछ्दारको प्रश्न : गणेश लामालाई किन खेदेको ?

७ चैत, काभ्रे । नेपाली कांग्रेसका नेता विजयकुमार गच्छदारले गुण्डा नाइके गणेश लामाले नराम्रो...... पूरा पढ्नुहोस् »

न्यायपालिकाकाे कानुनि सर्बाेच्चता र संसदकाे गरिमामा जाेगाउन ध्यानकर्षण

" सचिन्द्र श्रेष्ठ ,बागलुङ संघिय प्रतिनिधि सभामां राष्ट्रिय जनता दल बाट हिराशतमा अाराेपित...... पूरा पढ्नुहोस् »

सर्जक गायक एवं मोडल प्रदीप रोक्का: सङ्घर्षले खारिएका कलाकार!!!

नवराज तिमल्सिना "एकान्ते" एक दशकभन्दा लामो सांगीतिक यात्राको क्रममा भोगेका हरेक भोगाइबाट...... पूरा पढ्नुहोस् »

बागलुङको ढोरपाटन नगरपालिका-२ मा बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, ११ घाइते

बुटवलबाट बागलुङको वुर्तिवाङ आउँदैं गरेको लु १ ख ७४३९ नम्बरको बस ढोरपाटन नगरपालिका–२ गरगरेमा...... पूरा पढ्नुहोस् »

पूर्वराजाको राजनीतिक चासो, झापाको चियाबगानमा गोप्य छलफल।

५ चैत, झापा । पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाह राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीको पुनगर्ठन...... पूरा पढ्नुहोस् »

प्रचण्डलाइ मनपर्ने तीन गित।

काठमाडौं : माओवादीले १० वर्षे जनयुद्ध सुरु गर्दा कलाकारहरूले राम्रै सहयोग गरे। कलाको...... पूरा पढ्नुहोस् »

श्रीमान श्रीमतिबिच सुमधुर सम्बन्धको खाचो: डिभोर्स गरे सम्पती नपाइने।।।

मुलुकी ऐनको प्रतिस्थापनका लागि ल्याउन लागिएको देवानी कानुनमा पत्नीले स्वेच्छाले सम्बन्ध...... पूरा पढ्नुहोस् »

सहकारी महिलाहरुकाे क्षमता बिकास र ह्विल चियर वितरण

सचिन्द्र श्रेष्ठ,बागलुङ ग्रामिण भेगका महिलाहरुकाे जीवन स्तर उठाउन र अार्थिक समृद्दिकाेे...... पूरा पढ्नुहोस् »