logo

एक पटक पुग्नै पर्ने धार्मिक पर्यटकिय स्थल सर्वसिद्धिधाम पञ्चकोट बाग्लुङ,(फोटो फिचर सहित)

Tilak Bohara

Loading…

तिलक बोहरा
फागुन ८ बाग्लुङ- पछिल्लो समय सबैको ध्यान तान्न सफल धार्मिक तथा पर्यटकिय स्थल हो सर्बसिद्धिधाम पञ्चकोट! बाग्लुङ नगरपालीका वार्ड नं ६ तारजाल कोटमा निर्माणाधिन अबस्थामा रहेको यस पञ्चकोटमा “संस्थापक सदस्य बनौं !
पवित्र सर्वसिद्धिधाम निर्माण कार्यमा सहभागी बनौं!”
भन्ने मुल नारा सहित यहि फागुन ९ गते देखि १५ गते सम्म "श्री पञ्चकोट महायज्ञ-२०७४" भोली देखि महायज्ञ शुभारम्भ हुंदै छ !

पञ्चकोटमा १ सय ८ फिट अग्लो विश्व शान्ति कलश,५ हजार ५ सय ५५ किलोको महा घण्ट,बिभिन्न कलाकृति युक्त मठ मन्दिर,बिश्राम स्थल,गौवंशको संरक्षणको लागि गोपाल गौशाला निर्माण गरि यस क्षेत्रलाई विश्वकै शुन्दर धार्मिक पर्यटकिय स्थलको रूपमा विकाश गर्ने उद्धेश्यका साथ सुरू गरिएको महायज्ञ बिगतका बर्षहरू जस्तै यो बर्ष पनि आयोजना गरिएको छ ।

स्वामी कमलनयनाचार्य (मुक्तिनाथ बाबा)को सत्सङ्कल्पमा निर्माण हुन लागेको पाँच वटा कोट(संसारकोट,राँयराँयकोट,कारिकोट,माझकोट र तारजालकोट)को संयोजन हो पञ्चकोट! मिती २०७१ साल देखि हरेक बर्ष आयोजना गरिंदै आइएको महायज्ञ अन्तर्गत यो चौंथो महायज्ञ हो । यस महायज्ञमा बाग्लुङ,पर्वत र बेनि लगायत देश भरिका हिन्दु धर्ममा आस्था र विश्वास राख्ने तिर्थालु भक्तजनहरूको उल्यख्य उपस्थिती हुने गरेको छ ।

बाग्लुङ बजार देखि देख्न सकिने यस पञ्चकोटमा भारत देखि ल्याइएका कुशल कालीगढहरू द्वारा बिभिन्न कलाकृती युक्त मठ मन्दिरहरू निर्माण कार्य भईरहेका छन्। हनुमानको मुर्ति,गण्डकी माताको मन्दिर,शिशमहल,अतिथी गृह, गोपाल गौशाला,भगवान बिष्णु सवार गरूडको मुर्ति,पानी ट्याङकी लगाएत अन्य बिभिन्न भौतिक संरचनाहरूको निर्माण कार्य सम्पन्न भइसकेका छन्

बाग्लुङ सदरमुकाम,पर्वत र बेनिका बिभीन्न स्थानहरूको अबलोकन गर्न सकिने यस स्थान बाट धौलागिरी,निलगीरी र माछापुच्र्छ्रे, हिमालहरूका साथै कलकल बग्ने कालीगण्डकी नदिको पनि अबलोकन गर्न सकीन्छ ।
यहाँ दैनिक जसो सैयौंको संख्यामा घुम्नको लागि पर्यटकहरू आउँने गर्छन। बिभिन्न स्कुलका बिद्यार्थीहरू अबलोकन भ्रमण गर्न आउँनुका साथै यस क्षेत्रमा बिभिन्न म्युजिक भिडियोको छायाँकन गर्न समेत आउने गरेका छन ।

पर्यटन बोर्ड पोखराको सहयोग साथै स्थानियको श्रमदानमा बाग्लुङ नगरपालिका वार्ड नं ६ सिम ओखर बोट देखि पञ्चकोट सम्म र साथै बाग्लुङ नगर पालिका ६ भान्सा स्वामि कमल नयनाचार्यको जन्मस्थान देखि पञ्चकोट सम्म रेलिङ सहितको पद मार्गको निर्माण गरिएको छ भने सिम हुंदै पञ्चकोट,भान्सा धारापानी देखि स्वमिको जन्मस्थल हुंदै पञ्चकोट सम्म साथै भान्सा बुढाघर-पोखरी हुंदै पञ्चकोट सम्म मोटर बाटो पुर्याइएको छ भने बा न पा ७ कालिमाटी देखि पनि पञ्चकोट सम्म मोटरबाटो जोडिएको छ ।

दुई अर्ब भन्दा बढि खर्च लाग्ने अनुमान गरिएको यस पञ्चकोट निर्माण कार्यका लागि रकम संकलन गर्न साथै यस क्षेत्रलाई चिनाउनका खातिर हरेक बर्ष महायज्ञको आयोजना गरिएको कुरा “श्री पञ्चकोट महायज्ञ मूल आयोजक समिती”ले जानाएको छ । यस क्षेत्रमा आज सम्म करिब १५ करोड भन्दा बढिको भौतिक संरचना निर्माण गरि सकिएको छ ।

१ सय ८ फिट अग्लो विश्व शान्ति कलस, मोटर बाटोको स्तरोन्नति,५ हजार ५ सय ५५ किलोको महाघण्ट निर्माण कार्य भइरहेको र यसको निर्माण सम्पन्न गर्नको लागि ठुलै धन राशिको आवश्यकता पर्छ । त्यस्तै कारीकोटमा शत्तल सहितको मन्दिर निर्माण र तार बार गरिसकिएको छ भने अन्य कोटहरूमा पनि मन्दिर तथा अन्य संरचना निर्माण कार्यको आरम्भ गरि सकिएको छ ।

सर्वसिद्धिधाम पञ्चकोटमा सवा लाख शालिग्राम राख्ने, ३ सय ६५ तुलसीका मठ र १ सय ८ पिपलहरू रोप्ने योजना पनि छ ।पञ्चकोट निर्माण कार्य सम्पन्न भए पछि नेपाल देखि मात्र नभएर भारतका बिभीन्न ठाउँहरू बाट तिर्थालु भक्तजनहरू पनि यहाँ पुण्य कमाउन आउने बिश्वास गरिएको छ ।

पञ्चकोटमा पुण्य कमाउनका साथै यहाँ देखि देख्न सकिने हिमश्रिङखला,बाग्लुङ,पर्वत र बेनिका सम्मा फाँट,डाँडा काँड र गर्मि महिनामा शित्तल र जाडो महिनामा घाम ताप्न साथै बिभिन्न मनमोहक दृश्यावलोकन गर्न पनि सकिने हुंदा बिदा र फुर्शदको समयमा एक पटक जानै पर्ने स्थल मध्यको एक रमणिय स्थल हो बाग्लुङ नगरपालिका वार्ड नं ६ तारजालकोटमा अबस्थित सर्बसिद्धिधाम पञ्चकोट !


तस्विर : मोहन के.सी./ राजन क्षेत्री बाग्लुङ

८ फाल्गुन २०७४, मंगलवार ०९:३६ मा प्रकाशित

समाचार

बाग्लुङ बजारमा कुकुरले यसरी रोके गाडि हेनुहोस भिडियो

बाग्लुङ बजारमा कुकुरले यसरी रोके गाडि हेनुहोस...... पूरा पढ्नुहोस् »

मनब बेचबिखनको आरोपमा एक पक्राउ

बैतडी, १० असोज मनब बेचबिखनको आरोपमा प्रहरीले आज थप एक जनालाई पक्राउ गरेको छ । पक्राउ पर्नेमा...... पूरा पढ्नुहोस् »

दुवईमा घाईते भएका वानपा १३ पयुँपाटाका दिपेन्द्र पाण्डेलाई अमेरिकामा रहेका प्रवासी नेपालीहरुको सहयोग

निर्मल पौडेल पर्वत वैदेशिक रोजगारीको शिलसिलामा यूएईमा दुर्घटनामा परि घाईते भएर उपचार...... पूरा पढ्नुहोस् »

मुलुकलाई नै असफल बनाउने षडयन्त्र भएको ०० नेता महतो

पर्सा, १० असोज, राष्ट्रिय जनता पार्टी नेपाल राजपा अध्यक्ष मण्डलका सदस्य राजेन्द्र महतोले...... पूरा पढ्नुहोस् »

दक्षिण कोरियाले नेपाललाइ दियो ५५करोड अनुदान

१० असोज कोरिया सरकारले प्राविधिक तथा व्यावसायिक शिक्षा एवं तालीमको गुणस्तर अभिवृद्धि गर्न...... पूरा पढ्नुहोस् »

बराहखोलामा अभिभावक गुमाएका बालिकालाइ सहयोग रकम हस्तान्तरण

लिलाधर कडेल ताराखोला,असोज ६ बराहखोलामा स्थायी रुपमा बसोबास गर्ने स्वर्गीय गोबिन्द बगाले र...... पूरा पढ्नुहोस् »

मेयर सायब !बागलुङ बजार स्मार्ट सिटि कि कुकुर सिटि ?

दुई दिन अघि मात्रै राति माेटरसाइकल चढेर काेठातिर जाँदै गर्दा बागलुङ बजारमा भुस्याहा कुकुरले...... पूरा पढ्नुहोस् »

रेलमार्ग निर्माणका लागि घरघुरी सर्भेक्षणको काम अन्तिम चरणमा

कञ्चनपुर, ६ असोज मेची–महाकाली विद्युतीय रेलमार्ग निर्माणका लागि विस्तृत परियोजना...... पूरा पढ्नुहोस् »

नेपाल मावि तारामा अतिरिक्त कार्यक्रम सम्पन्न

खगेन्द्र विश्वकर्मा । नेपाल मावि अन्तर्गत बालकलवले गरेका अान्तरिक कार्यक्रममा रस्साकसि,...... पूरा पढ्नुहोस् »

छानहुन अन्तराष्ट्रिय सम्मेलनमा भाग लिन चिन गएको नेपाली टोली स्वदेश फिर्ता

बागलुङ, ४ असोज । गत सेप्टेम्वर १३ देखि १६ सम्म, तीनदिने अन्तराष्ट्रिय तेक्वान्डो सेमिनारमा...... पूरा पढ्नुहोस् »