logo

यूएईको दुबईमा मधुमेह यात्रा भब्य रुपमा मनाईयो

संबाददाता

Loading…

सचिन्द्र श्रेष्ठ, नोवेम्बर १ ५बिश्व मधुमेह दिबसको अवसर पारेर आज यूएईको दुबई जबिल पार्कमा १८००० भन्दा बढी संयुक्त अरब एमिरेट्सका निवासीहरू ब्लू टी(शर्टहरूमा ुबिट मधुमेहुको दशौ वार्षिक संस्करणमा भाग लिएका थिए।ुपरिवार र मधुमेहु भन्ने नाराका साथ उक्त रयालीमा नेपाली समुदाय यूएईको पनि ब्यापक सहभागी रहेको थियो।
ल्यान्डमार्क ग्रुपद्वारा व्यवस्थित गरिएको, ३(किलोमिटर हिँड्ने उद्देश्यले मधुमेहहरूको बारेमा निवासीहरूलाई सिकाउने र स्वस्थ जीवनशैलीको छनौट गर्ने आवश्यकताको उद्देश्य राखेको थियो ।
उक्त कार्यक्रममा समुदायका अध्यक्ष बिदुर राउतले सो रयालीमा निः शुल्क परिक्षण,मधुमेह लाग्नुका कारण, बचने उपाय जस्ता कुराहरु यहाँ आएर सिक्न पाएकोमा खुसी ब्यक्त गर्दै अरुलाई पनि यो बारेमा जानकारी लिन अनुरोध समेत गरे।
सहभागीहरु दुबई स्वास्थ्य प्राधिकरण ९डीएचए० द्वारा कार्यक्रममा प्रदान गरिएको निस् शुल्क ग्लूकोज परीक्षण सेवाहरु लाई पनि लाभान्वित गरेको छ, कार्यक्रमको स्वास्थ्य साझेदार, जसले मधुमेहको कसरि रोकन र प्रबंधनको बारे मा व्यावहारिक सुझावहरु लाई पनि प्रस्तुत गरेको थियो।
हिँडाइ पछि, सहभागीहरूले निस् शुल्क स्वस्थ नाश्ता र समुदाय(केन्द्रित फिटनेस र खेलकुद क्रियाकलापहरू जस्तै जुम्बा, योग, बुलबुला फुटबल र तीरंदाजीको मज्जा लिनुका साथै एक मजेदार जोनले जुम्बल, ल्यान्डमार्कको सबैभन्दा नयाँ गेम रूम अवधारणा र साथसाथै एक उदारतापूर्ण महल, ग्लेडिएटर रिंग र रोदेओ बुल देखाएको थियो।


ल्यान्डमार्क समूहको अध्यक्ष र सीईओ रेन्निको जग्गीयनले ूगत नौ वर्षमा बिट मधुमेहले हाम्रो समुदायबाट अत्यधिक सहयोग पाएको छ। यो बर्ष पनि उल्लेख्य सहभागी भएको हुदा हाम्रो साझेदारहरूबाट सबैभन्दा सानो वुकर सम्म, उत्साह र उत्तम स्वास्थ्यको लागि प्रतिबद्धता धेरै पुरानो हो। हेर्नुहोस् एक संगठनको रूपमा, हामी यो स्वस्थ जीवन शैलीलाई प्रोत्साहनमा लिएरहेका छौं समुदायमा परिवर्तन र ुबिरामी मधुमेह चक्रु यो लक्ष्य प्राप्त गर्न एक प्रयास हो। ू
एमिरेट्स मधुमेह सोसायटी ९ईडीएस०, दुबई खेलकुद परिषद, हामदान बिन मोहम्मद सामुदायिक खेल पहल, अल जलाला फाउन्डेशन, दुबई नगरपालिका, बालबालिकाको शहर, सडक र ट्राफिक प्राधिकरण र दुबई प्रहरीले सहभागी जनाएका थिए।
विश्वमा रहेका मानिसहरूमा मधुमेहसम्बन्धी चेतना अभिवृद्धि गरी स्वस्थ जीवनयापन गर्न अभिप्रेरित गर्ने उद्देश्यले यो दिवस मनाइने गरिन्छ।
साथै यो दीर्घकालीन रोग भएकाले जीवनपर्यन्त खानपिनमा नियन्त्रण गरी अनुशासनमा बस्नुपर्ने र औषधि सेवन गर्नुपर्ने ,
परिवारमा कुनै एक सदस्यलाई मधुमेह भएमा परिवारका सबै सदस्यहरू प्रभावित हुन्छन्। अरू सदस्यहरू पनि मधुमेहको जोखिममा हुने हुनाले सबैले आफ्नो जीवनशैलीमा परिवर्तन ल्याउनुपर्छ। भान्सामा पाक्ने परिकार र खाने समय एउटै किसिमको हुुन जरुरी छ। क्यालोरी बढी भएका, चिल्लोयुक्त, चिनी र ग्लुकोजजन्य, मैदाबाट बन्ने खानेकुरा चिजहरू आदिमा कमी ल्याउनुपर्छ।
रेसादार खानेकुराहरू जस्तै– सागसब्जी, सलाद, फलफूल आदिको मात्रा बढाउनुपर्छ। रातो मासुको खपतमा कमी ल्याउनुपर्छ। यी खानपिनसम्बन्धी परहेजका कुरा मधुमेहीले मात्र होइन, परिवारका सबै सदस्यले गर्न जरुरी छ। साथै मधुमेहीसँग परिवारका अन्य सदस्यहरूले पनि नियमित व्यायाम गरेर तौल नियन्त्रण गर्न जरुरी हुन्छ।
उनीहरूको नियमित रूपमा सुगरको जाँच र डाक्टरको चेकजाँचका लागि सम्झाउनुपर्छ।
परिवारमा कसैलाई मधुमेह भएमा परिवारको भूमिकामा ठूलो हुन्छ। परिवारबाट पाउने सहयोग र हौसलाले मधुमेहीलाई आत्मबल बढ्छ र मधुमेहबाट जोगिन प्रेरणा मिल्छ।
मधुमेहको दीर्घकालीन उपचार महँगो छ। नियमित औषधि सेवन गर्नुपर्ने, औषधिको संख्या र मात्रा कालान्तरमा बढ्दै जाने, मधुमेह लामो समयसम्म नियन्त्रण नराखेमा यसले आँखाको रेटिना र मुटुमा असर, पक्षघात हुने, मिर्गौला खराब हुने, खुट्टाको घाउ निको नभएर खुट्टा काट्नुपर्ने अवस्था आएर उपचार झन् महँगो पर्न जान सक्छ।
अहिले संसारभरि करिब ४२ करोडभन्दा बढी मधुमेहका बिरामी छन् र आउँदो २५ वर्षमा यो संख्या ६२ करोडभन्दा बढी पुग्ने आकलन गरिएको छ। अहिले विश्व स्वास्थ्य संगठन, अन्तर्राष्ट्रिय डाइबिटिज फेडेरेसनलगायत सबै स्वास्थ्यसँग सम्बन्धित क्षेत्र मधुमेहको संख्या घटाउनपट्टि ध्यान केन्द्रित छ। मधुमेह लाग्नबाट बच्न सकिने हुनाले यो कुराको चेतना सबैतिर फैलाउन जरुरी छ।

९ मंसिर २०७५, आईतवार ०९:२१ मा प्रकाशित

समाचार

बिष्णु माझीको आवाजमा धोकाको पसल गित भिडियो सहित,

अनिता थापा मगर रेडियो रामेछाप मंसिर २४ जोगी गितको अपार सफलता संगै फेरी पनि बिशाल सोनीको नया...... पूरा पढ्नुहोस् »

भिमसेन खतिवोडाको रातो टुनी टारीखेत मुनी गित सार्बजनिक ,, भिडियो सहित,,

अनिता थापा मगर रामेछाप , मंसिर २४ लोकगितसंगितका क्षेत्रमा अनबरत रुपमा लागीरहनुभएको कलाकार...... पूरा पढ्नुहोस् »

प्रताप दासको नयाँ गीत ‘घामले जुनलाई’ सार्वजनिक ,भिडियो सहित,,

अनिता थापा मगर रामेछाप मंसिर २४ नेपाल आइडल’ पहिलो सिजनका सेकेन्ड रनरअप बनेका प्रताप दासको...... पूरा पढ्नुहोस् »

अमेरिकाको न्युयोर्कमा नेपालका श्रष्टा तथा सर्जकहरु सम्मानित गुञ्जियो कालजयी गित।

न्युयोर्क डिसेम्बर ९, नेपाली अमेरिकन कलाकार संघले हिजो नेपालका महान श्रष्टा तथा सर्जकहरुको...... पूरा पढ्नुहोस् »

आशा खड्काको अभिनयमा मसानघाट सार्बजर्निक

अनिता थापा मगर रेडियो रामेछाप मंसिर २४ निकै नै मनछुने आवाजकी धनि गायिका लक्ष्मी परियार र...... पूरा पढ्नुहोस् »

काड्मान्डौ बिश्वबिद्द्यालयमा रक्त अभियान कार्यक्रम सम्पन्न,,

अनिता थापा मगर ,रेडियो रामेछाप मंसिर २३ आज काड्मान्डौमा रक्त अभियान कार्यक्रम सम्पन्न भएको...... पूरा पढ्नुहोस् »

रामेछापमा अन्तक्र्रिया कार्यक्रम सम्पन्न,,

सम्झना श्रेष्ठ, रेडियो रामेछाप मंिसर २३ लैङ्गिक हिंसा विरुद्धको १६ दिने अभियान तथा...... पूरा पढ्नुहोस् »

चीनमा भएको मिस वर्ल्ड २०१८ को उपाधी म्याक्सिकोलाई

दबङ आशिष-चीनको सान्या स्थित भएको मिस वर्ल्ड २०१८ काे उपाधि मेक्सिकाेले हात पारेको छ। टप ५ मा...... पूरा पढ्नुहोस् »

उद्योग बाणिज्य संंघकाे ११ अाै साधरणसभा सम्पन्न ,,

  अनिता थापा मगर, रेडियो रामेछाप मंसिर 22 प्रदेश नं ३ का आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्री...... पूरा पढ्नुहोस् »

मंसिर लागेसंगै श्रीकृष्ण बम मल्लको पन्चेबाजा गित सार्बजनिक ,,

अनिता थापा मगर रामेछाप मँसिर २२ चर्चित कलाकार श्रीकृष्ण बम मल्लको मौलिक पन्चेबाजा गित...... पूरा पढ्नुहोस् »